Ekonomi

NY Fed Mart ayı için karışık enflasyon beklentileri bildirdi

New York Federal Rezerv Bankası’nın Mart ayı Tüketici Beklentileri Anketi, Amerikalıların önümüzdeki yıl çeşitli mal ve hizmetler için daha yüksek fiyatlar öngörmesiyle birlikte enflasyon konusunda karışık bir görünüm ortaya koydu. Pazartesi günü açıklanan anket, halkın bir yıl sonra enflasyonun bir önceki ayki tahminle tutarlı olarak %3 seviyesinde kalmasını beklediğini gösteriyor. Üç yıl sonrası için enflasyon beklentisi ise Şubat ayındaki %2,7’den hafif bir artışla %2,9’a yükseldi. Ancak beş yıllık görünüm geçen ayki %2,9’luk beklentiden %2,6’ya gerilemiştir.

Ankete göre, tüketiciler önümüzdeki yıl gıda, benzin, kira, üniversite harcı ve sağlık harcamalarında Şubat ayındaki tahminlerine kıyasla daha büyük artışlar bekliyor. Bu arada, önümüzdeki yıl için konut fiyatlarında beklenen artış üst üste altıncı ayda da %3’te sabit kaldı.

Bu rapor, Federal Rezerv yetkilileri, tüccarlar ve yatırımcıların yılın başında görülen güçlü enflasyon artışlarının, enflasyonda önceki yıl yaşanan hızlı düşüşte bir duraklamaya işaret edip etmediğini belirlemeye çalıştığı bir dönemde ortaya çıktı. Kalıcı enflasyon, Fed’in kısa vadeli faiz hedefini ne zaman düşürebileceğine ilişkin beklentilerde ayarlamalara yol açtı. Vadeli işlem piyasaları şu anda Haziran ayına kadar bir faiz indirimi olasılığı konusunda bölünmüş durumda.

Cuma günü açıklanan ve Mart ayında önemli bir istihdam artışı olduğunu gösteren güçlü işe alım verileri, Fed’in olası faiz indirimlerine ilişkin tartışmaları daha da karmaşık hale getiriyor. Fed yetkilileri son zamanlarda faiz oranlarında herhangi bir gevşemeyi değerlendirmeden önce enflasyon konusunda daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğini ifade etti. Fed Başkanı Michelle Bowman, Cuma günü yaptığı açıklamada, enflasyondaki ilerlemenin durması veya tersine dönmesi halinde merkez bankasının fiyat baskılarını azaltmak için ek adımlar atması gerekebileceğini öne sürdü.

New York Fed ayrıca, tüketicilerin işgücü piyasasına ilişkin görüşlerinin geçen ay karışık olmasına rağmen, kişisel mali durumları hakkında genel olarak daha olumlu hissettiklerini belirtti. Bununla birlikte anket, son dört yılın en yüksek sayıda katılımcısının borç ödemelerini aksatma endişelerini dile getirdiğini ve bu korkuların düşük gelirli haneler ile 40 ila 60 yaş arasındaki bireyler arasında daha yaygın olduğunu vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu