Haber

The Guardian: “Bu Binalar Hükümet İzni Olmadan İnşa Edilemezdi”

The Guardian Gazetesi eski Türkiye muhabiri Constanze Letsch, depremlerin Kahramanmaraş’ta yarattığı tahribata ve Türkiye’de yol açtığı can kayıplarına ilişkin dikkat çekici bir yazı kaleme aldı.

The Guardian Muhabiri Letsch, “Ölümcül Yolsuzluk” konulu yazısında, “Kolay yolu seçen müteahhitler, daha sonra yıkılan binaları güvenli diye sattılar. Ama bunlara izin veren, denetimleri gevşek tutan yetkililer de bir o kadar suçlu.”

Letsch devam etti: “Bu binalar, hükümet tarafından verilen inşaat izinleri ve ruhsatları, görünüşte bağımsız yapı müfettişlerinin imzaları ve inşaat malzemelerinin kalite kontrolünü yapan laboratuvarlardan alınan raporlar olmadan inşa edilemezdi.”

Letsch, AK Parti’nin 20 yılı aşkın bir süredir kentsel dönüşüm ve yolsuzluğu önlemek için yeterli zamanı olduğunu da vurgulayarak, “Ama yapmamayı tercih etti”.

Tecrübeli muhabirin yazısının ilgili kısmı şöyle: “AK Parti 20 yılı aşkın bir süredir iktidarda ve kötü şöhretli inşaat sektörüyle uğraşmak, sorumsuz müteahhitleri dizginlemek ve deprem tehlikesi altındaki bir ülkede tüm vatandaşlara güvenli ve sağlıklı binalar sağlamak için zaman ve fırsat buldu. Ama yapmamayı seçti. Bunun yerine, sosyal ve çevresel maliyetleri ne olursa olsun, ekonomik büyümenin ana motoru olarak devasa altyapı ve inşaat projelerine odaklandı.’

Constanze Letsch, yazısının son bölümünde şu noktalara vurgu yaptı: “Bu felaketin sorumlularından hesap sorulacaksa, öncelikle bu yolsuzluk, kayırmacılık ve açgözlülük ağının çözülmesi gerekiyor.”

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem toplam 10 ilde yıkıma yol açarken, şu ana kadar 35 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu