Ekonomi

STX Corp lityum sektörüne giriyor, Peru ve Brezilya’da anlaşmalar imzalıyor

Güney Koreli holding STX Corp. Peru ve Brezilya’da ortaklıklar kurarak küresel pil malzemeleri pazarındaki konumunu güçlendirmek için önemli adımlar attı. Şirket yakın zamanda lityum madenciliği yapmak ve lityum iyon pillerde kritik bir bileşen olan spodümen ticaretini yapmak için gizli bir anlaşma imzaladı.

Pazartesi günü STX Corp., Peru’da önemli lityum rezervlerine sahip olduğu bilinen bir madene yatırım yaptığını duyurdu. Bu stratejik atılım, pil üretimi için gerekli olan temel hammaddelerin tedarik zincirinin güçlendirilmesini amaçlıyor. Genişleme stratejisinin bir parçası olarak STX, Brezilya’dan değerli lityum konsantresinin taşınmasına ilişkin yıllık hakları da güvence altına aldı.

Şirketin hammadde tedarikine odaklanması madencilik ve taşımacılığın ötesine geçiyor. Lityum spodümen numuneleri üzerinde bileşim testleri gerçekleştiren STX, şu anda birincil prosese ilişkin sözleşmelerini sonuçlandırmak için yerli ikincil pil üreticileriyle görüşmelerde bulunuyor. Bu görüşmeler, bir lityum rafineri tesisi kurmayı ve hem yerli hem de uluslararası pil şirketlerinin taleplerini destekleyebilecek verimli bir tedarik zinciri sağlamayı içeren daha büyük bir planın parçası.

STX’in lityum pazarına girişi, firmanın Ağustos ayında Endonezya’daki bir nikel madeninde %20 hisse satın alarak maden kaynağı varlıklarını daha da çeşitlendirdiği yatırımının ardından gerçekleşti. En son sermaye yatırımı, Peru’da 20 milyon ton rezerv bulundurduğu tahmin edilen bir lityum sahasındaki madencilik operasyonlarının hazırlık aşamalarını destekliyor.

Ayrıca Brezilyalı ortakla yapılan anlaşma, yılda 300.000 tondan fazla lityum spodümen konsantresinin taşınmasını ve satışını kolaylaştıracak. Bu hammadde daha sonra yerel ikincil pil şirketlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yüksek saflıkta lityuma dönüştürülecek ve STX’in planlanan arıtma tesislerine beslenecek.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu