Haber

Sazlıbosna Barajı alarm veriyor: Kuruma noktasına geldi

Sazlıbosna Barajı alarm veriyor: Kuruma noktasına geldi

Vatandaşlar kurumuş baraj havzasında piknik yapıyor

İSTANBUL – İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan barajların doluluk oranları artan sıcaklık ve kuraklık nedeniyle önemli ölçüde azaldı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin internet sitesinde yer alan verilere göre, son dokuz yılın tam döngülerine baktığımızda bu yıl barajlardaki en düşük doluluk oranını gösteriyor. Sazlıbosna Barajı’nın doluluk oranı yüzde 18,66’ya geriledi. Barajın bazı noktalarında gölün tamamen kuruduğu ve daha önce baraj suyunun olduğu yerlerde vatandaşların piknik yaptığı görüldü.

Temmuz ayında İstanbul’da hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle barajların doluluk oranı önemli ölçüde azaldı. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, son dokuz yılın en düşük doluluk oranı bu yıl görülürken, İstanbul’daki barajların doluluk oranları yüzde 34,81’e gerilerken, bu oran yüzde 10’a geriledi. Sazlıbosna Barajında ​​%18,66. reddedildi. Sazlıbosna Barajı’nın drone ile çekilen görüntülerinde, daha önce baraj suyuyla dolan noktalarda vatandaşların piknik yaptığı, bazı noktalarda iki kıyının buluştuğu görüldü.

“Burada çok su vardı ve onu görünce şaşırdım”

Sazlıbosna Barajı’nda zaman zaman balık tutan Murat Can, kuraklıkla ilgili, “Hafta sonları buraya balık tutmaya gelirim. Burada su çoktu. 2 ay önce buraya geldiğimi görünce şaşırdım ve olmadı. “Böyle. Kayabaşı tarafından su olmadığı için geliyordum. “Buraya kadar geldim ama burası daha çok kurumuş. Halkımızın biraz daha duyarlı olması gerekiyor.” sözlerini kullandı.

“Burayı görmüş olsalardı daha çok ilgilenirlerdi diye düşünüyorum”

Şehir dışından gelen ve Sazlıbosna’daki kuraklığı gören Mustafa Şahin Kırık, “Çok şaşırdık, ben misafirim, buraların hepsi su deniliyor, neredeyse hiç balık tutmaya geldik, orda” dedi. Balık değil. Daha büyük olduğunu ve şu anda yaşadığımız yerlerde bile su olduğunu söylediler. Biraz daha fazla. Su tasarrufu yapmamız lazım, burayı görselerdi sanırım daha çok dikkat ederlerdi” diye konuştu. şeklinde söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu