Haber

Kuzey Ege Çandarlı Limanı neden tamamlanamadı?

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, inşaatı tamamlanamayan ve temeli atıldığı halde inşaatı durdurulan Kuzey Ege Çandarlı Limanı ile ilgili olarak TBMM’ye soru önergesi sunarak Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’ndan cevap istedi. Ösen, Uraloğlu’na şu soruları sordu: “Temelinin atıldığı 2011 yılından bu yana neden proje tamamlanamadı? Proje iptal edildi mi? Değilse ne zaman tamamlanacak?”

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, 2011 yılında temeli atılan ancak aradan geçen 12 yılda tamamlanamayan Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nı TBMM’ye sunduğu soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Toplantı. Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın temelinin, Ege ve Akdeniz bölgesinin en büyük, dünyanın ise ilk 10 limanından biri olma hedefiyle 2011 yılında atıldığını hatırlatan Ösen, şöyle konuştu: ‘Batı’ya açılan tarihi ipek yolunun geçidi’ olarak görülen liman tamamlandı. “Bugün hiçbir iş yapılmadığı anlaşılıyor” dedi.

“PROJE İPTAL EDİLDİ Mİ, İPTAL EDİLMEZSE NE ZAMAN TAMAMLANACAK?”

Ösen, Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu’na soru önergesinde şu soruları sordu:

Kuzey Ege Çandarlı Limanı ile ilgili bugün hangi çalışmalar yapılıyor?

-Kuzey Ege Çandarlı Limanı projesi temeli atıldığı 2011 yılından bu yana neden tamamlanamadı?

Proje iptal mi edildi? Proje iptal edilmezse ne zaman tamamlanacak? Projenin toplam maliyeti ne kadar?

Projenin çevresel etkileri bilim insanları tarafından değerlendirildi mi? Atıl limanın mevcut durumunun ekolojik sistem üzerinde olumsuz bir etkisi var mı?

Projenin tamamlanan kısımlarında (mendirek, mendirek gibi) yeterli güvenlik tedbirleri alınmış mı? Bu parçaların bakım ve onarımları sistematik olarak yapılıyor mu?

Kamuoyuna yansıyan argümanlara göre, denizcilik sektöründe uluslararası büyük kabul edilen bir firmanın limanın ihalesine başvurduğu ve liman taşımacılığı için demiryolu talebinde bulunduğu söyleniyor. Bu noktada söz konusu şirketle müzakereler nerede?

adilcevazhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu