Haber

Güney Kore, Kuzey Kore’nin Rusya’ya top mermisi gönderdiğini iddia etti

Güney Kore Ulusal İstihbarat Servisi (NIS), “Kuzey Kore’nin Ukrayna savaşında kullanılmak üzere Ağustos ayından bu yana Rusya’ya 1 milyondan fazla top mermisi gönderdiğini” iddia etti.

Güney Kore Milletvekili Yoo Sang-bum, istihbarat yetkilileriyle bilinmeyen bir brifing toplantısının ardından yaptığı açıklamada, NIS yetkililerinin, Rusya’nın Ukrayna’daki savaş yeteneklerini artırmak için Kuzey tarafından 1 milyondan fazla top mermisi gönderildiğine inandığını savundu.

Yoo’ya göre yetkililer, Kuzey’in deniz ve diğer ulaşım yollarıyla gönderdiği iddia edilen 1 milyondan fazla top mermisinin Rusya’nın 2 aylık ihtiyacını karşıladığını düşünüyor.

Yetkililer, Kuzey Kore’nin Rusya’dan gelen mühimmat taleplerini karşılamak için fabrikalarını tam kapasiteyle çalıştırdığına inanıyor.

Rusya’nın Kuzey’e yaptığı yardımın, savaş uçağı filosunu modernize etme çabaları da dahil olmak üzere, Kuzey Kore ordusunun konvansiyonel askeri kapasitesine sınırlı yardım olduğu düşünülürken, NIS yetkilileri, ilk askeri casus uydusunu fırlatmayı planlayan Pyongyang’ın teknoloji aldığını düşünüyor. Bu konuda Rusya’dan destek bekleniyor. .

ABD ayrıca Kuzey Kore’nin Rusya’ya askeri teçhizat gönderdiğini de iddia etti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, 13 Ekim’de Kuzey Kore’nin Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya silah sağladığını belirterek, “Elimizdeki bilgiler, Kuzey Kore’nin son dönemde Rusya’ya 1.000’den fazla konteyner askeri teçhizat gönderdiği yönünde. haftalar.” ve cephane sağlıyor.” Bu kelimeyi kullandı.

Kirby, Kuzey Kore’nin bu desteğin karşılığında Rusya’dan savaş uçakları, füzeler, zırhlı araçlar, balistik füze üretim ekipmanları ve diğer ileri teknolojiler dahil olmak üzere askeri yardım talep ettiğini düşündüklerini belirtti.

savur-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu