Sağlık

Kekik suyunun faydaları ve zararları nelerdir? Kekik suyu nasıl kullanılır?

Kekik kendine has kokusu ve aromasıyla mutfaklarda her öğünde ve sofrada hızla yerini alır. Kekik bitkisinden elde edilen kekik suyu, sağlığa olan faydalarıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Olumlu etkileri saymakla bitmeyen kekik suyu birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Peki kekik bitkisi nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları nelerdir?

KEKİK SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

  • Antioksidan özelliği ile vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

  • Hücre yenileyici özelliği sayesinde yaşlanma karşıtıdır ve kırışıklıkları önler.

  • Antiseptik özelliği sayesinde açık yaralara uygulanabilir.

  • Mikroplardan kurtulmaya yardımcı olur.

  • Gargara olarak kullanılabilen kekik suyu, boğaz enfeksiyonunu önler ve ağız bakımının sağlıklı olmasına yardımcı olur.

  • Kekik suyu sindirim sistemini korur.

  • Mide nezlesi, hazımsızlık ve bağırsak sorunlarında hemen etkilidir.

  • Kekik suyu yağ yakma oranını arttırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

KEKİK SUYUNUN ZARARLARI

Aşırı tüketim durumunda birçok kayıpla karşılaşılabilir. Tansiyon sorunu olan bireyler kekik suyu tüketirken dikkatli olmalıdır çünkü kekik suyunun tansiyonu düşürücü etkisi vardır. Ancak hamileler ve emziren anneler kekik suyu içmemelidir.

Düzenli olarak kekik kullananlar kekik suyu kullanırken doktorlarına danışmalıdır. Kekik suyunu tüketmeden önce uzmanlardan yardım almak sağlığın korunması açısından faydalı olabilir. Rastgele bir sağlık sorunu olmasa bile tüketimine kesinlikle uyulmalıdır.

KEKİK SUYU NASIL TÜKETİLİR?

Kekik suyu nasıl elde edilir diye merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle iki bardak suyu kaynatın. Ardından iki çay kaşığı kuru kekiği ekleyin ve kekiğin sıcak suda demlenmesini bekleyin. Yaklaşık 10 dakikada mayalanan kekiği suyunu süzerek tüketebilirsiniz. Bu durumda günlük kekik suyu tüketiminizi taze hazırlayarak karşılayabilirsiniz.

Kekik suyunun yeterli olduğu birçok yön vardır. Bunlardan biri de kekik suyunun cilde olan faydalarıdır. Cildi kekik suyu ile temizleyerek cildi arındırmak mümkündür. Dışarıda yüze yapışan makyaj kalıntıları, yağ ve kir kekik suyu ile tamamen temizlenir. Cilt nemlenir ve rahatlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu