Haber

Hindistan G20 öncesinde gecekonduları temizliyor

Hindistan’da 9-10 Eylül’de düzenlenecek G20 Başkanlar Zirvesi öncesinde başkent Yeni Delhi’de hazırlıklar devam ederken güvenlik önlemleri artırıldı.

Hintli polis yetkilisi, G20 Liderler Zirvesi’nde 50.000’den fazla polisin görev yapacağını söyledi.

Gecekondu mahallelerinde olduğu gibi Yeni Delhi’de de temizlik başladı.

2011’deki son hükümet nüfus sayımına göre başkentte yaklaşık 16 milyon insan yaşıyor, ancak Yeni Delhi merkezli düşünce kuruluşu Center for’un raporuna göre bunların yalnızca %23,7’si “planlı” veya “onaylanmış” mahallelerde yaşıyor.

Geri kalanlar belirlenmiş gecekondularda, köylerde ve ıssız mahallelerde yaşıyor.

YOKSULLUK AİLELERİ KALACAK YER BULAMIYOR

Bu, Hindistan hükümetinin büyük ölçekli bir uluslararası etkinlik öncesinde gecekondu mahalleleri veya gecekondu yıkımları gerçekleştirdiği ilk sefer değil.

2010 yılında muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi’nin iktidarda olmasıyla dilenciler Yeni Delhi sokaklarından taşınmaya zorlandı, İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları öncesinde gecekondu mahalleleri yıkıldı ve başkentteki on binlerce insanın hayatı alt üst oldu.

Sosyal aktivist Mander, hükümetin yoksul aileleri izinsiz bir yerde yaşadıkları için hedef almasının adil olmadığını söyledi.

Başbakan Narendra Modi, G20’de çağdaş bir büyük güç imajı yansıtmak isterken, hükümet ülkenin en temel ve kalıcı sorunlarından birini saklamakla suçlanıyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu