Ekonomi

Egeli ihracatçı: Yüzde 58 enflasyon hedefi hayati önem taşıyor

İZMİR (İGFA) – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın 2023 yılsonu için enflasyon hedefini yüzde 58 olarak açıkladığını belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, TCMB’nin ihracatçıların finansmana erişimdeki sorunlarını çözmek amacıyla reeskont kredilerini 5 kat artırma kararının yüzde 58’lik enflasyon hedefine ulaşmasını sağlayacağını söyledi. savundu.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu kurallar çerçevesinde 2023 yıl sonu yüzde 58 enflasyon hedefine ulaşmak için ihracatçı olarak 7/24 çalışacaklarını vurguladı.

“EVDEKİ HESAP PİYASAYA UYMADI… HALK TASARRUFA KATILMALI”

Merkez Bankası’nın bir önceki enflasyon raporunda 2023 yılı enflasyon hedefini yüzde 22,3 olarak ilan ettiğine işaret eden Eskinazi, “Yurtiçi hesap piyasaya uymadı. Temmuz ayındaki enflasyon rakamı, tüm zamanların en yüksek aylık enflasyon rakamlarından biri gibi görünüyor. Asgari ücret, memur ve emekliler için fiyat artışları, iğneden ipliğe her iş parçasına yapılan zamlar enflasyonun hararetini artıracak. Merkez Bankası’nın fiyat istikrarını sağlamak için parasal sıkılaştırma politikalarında üretici ve ihracatçı kesimlere istisnalar getirmesini gerçek bir adım olarak değerlendiriyoruz. Reeskont kredilerinde 5 kat artış, üretim ve ihracatın sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır. Biz ihracatçılar, ülkemizin dövize ne kadar ihtiyacı olduğunun farkındayız ve bu ihtiyacı karşılamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Halktan da benzer bir performans bekliyoruz. 2023 yılı sonu yüzde 58 enflasyon hedefine ulaşmak için vatandaşın tasarruf etmesi yeterli değil, halkın da tasarrufa katılması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu