Haber

Avustralya’da Koala Koruma Çabaları: Büyük Koala Ulusal Parkı’nda Ağaç Kesimi Durduruldu

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaleti (NWS), koalaların neslinin tükenmesini önlemek amacıyla Büyük Koala Ulusal Parkı’nın bazı bölgelerinde ağaç kesilmesini durdurdu.

ABC News’in haberine göre eyalet yönetimi, 8 bin 400 hektardan fazla orman alanını kapsayan 106 “koala merkezinde” ağaç kesiminin durdurulduğunu bildirdi.

NSW Eyaleti Çevre Bakanı Penny Sharpe parlamentoda yaptığı konuşmada, kararın koalaların neslinin tükenebileceğinin belirlenmesi sonrasında alındığını söyledi.

Sharpe, kararın kereste endüstrisi, sendika temsilcileri ve etkilenen topluluklarla yakın istişarede bulunularak “dikkatli bir şekilde” uygulanacağını kaydetti.

Doğa Koruma Kurulu Kıdemli Müdürü Dr. Brad Smith, kararı koalalar ve çevre hareketi için “büyük bir kazanç” olarak nitelendirerek, “Dünyadaki en önemli koala yaşam alanının 8.400 hektarı ağaç kesilmesinden korunacak.”

Avustralya’ya özgü keseli memeliler olan koalalar, yaşadıkları ormanlarda ağaçlara tırmandıkları için ormansızlaşmadan büyük ölçüde etkileniyorlar.

2021 yılında yapılan bir araştırma, yaşam alanları hızla daralan koalaların önlem alınmazsa 2050 yılında neslinin tükeneceğini ortaya çıkardı.

seferihisar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu