Haber

Araştırma: Kadınlar, böbrek hasarını erkeklerden daha kolay atlatabilir

ABD’de yapılan araştırmada, kadınların erkeklere göre böbrek hasarını daha kolay atlatabileceği keşfedildi.

Duke Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan çalışma, bayanların moleküler düzeyde avantaja sahip olduğunu, bunun, bayanları böbrek hasarında meydana gelen bir hücre mevti cinsinden koruduğunu ortaya koydu.

Çalışmanın müellifi Dr. Tomokazu Souma, “Böbrek hastalıkları her yıl dünyada 850 milyondan fazla insanı etkiliyor. Dolayısıyla kadınların böbreklerinin neden kronik ve akut hasardan daha fazla korunduğunu anlamak önemli.” tabirini kullandı.

Souma, bulgularının, gelecekte her iki cinsiyette böbrek hasarı tedavisinde değerli bir rol oynayabileceğini söyledi.

Çalışmada, daha evvel böbrek hastalıklarında kilit rol oynadığı keşfedilen, demir ve oksidatif gerilime bağlı ortaya çıkan ferroptoz isimli bir çeşit hücre vefatına odaklanıldı.

Araştırmacılar fareler üzerinde özel bir çeşit genetik tahlil tekniği kullandı. Çalışma sırasında dişi olmanın, özel bir yolla ferroptoza karşı çarpıcı bir formda muhafaza sağladığı keşfedildi.

Yine bayanlarda bu özel yolun çok etkin olduğu, erkeklerde ise testosteron hormonunun, bu yolun aktivitesini azalttığı, bunun da ferroptozu kolaylaştırdığı ve böbrek hasarında hücre direncini baltaladığı tespit edildi.

Araştırmanın bulguları, 8 Kasım’da Cell Reports mecmuasında yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu