Teknoloji

Apple, İstemesiniz Bile Sizi Takip Etmeye Devam Ediyor!

Son yıllarda bilhassa kapalılık konusunda yaptığı yatırımları eserlerinin pazarlamasında öne Apple, bugün son derece çarpıcı bir iddiayla gündeme geldi.

Bağımsız iki araştırmacı, Apple’ın kendi uygulamalarının iPhone ayarlarında analiz paylaşma özelliğini kapattığınızda bile sizi takip etmeye devam ettiğini ortaya koydu.

Apple, tahlil bilgilerini paylaşmamayı seçseniz bile sizi takip ediyor olabilir:

Uygulama geliştiricisi ve güvenlik araştırmacısı Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry, bilgileri paylaşma özelliğini kapatsanız bile sizi takip etmeye devam eden ‘birkaç uygulama’ tespit ettiklerini öne sürdü. Üstelik bu uygulamalar ortasında Apple’ın şu uygulamaları da yer alıyordu:

  • App Store
  • Apple Music
  • Apple TV
  • Apple Books
  • Apple Stocks

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada jail-break edilmiş ve iOS 14.6 ve iOS 16 işletim sisteminde çalıştırılan iki iPhone’u kullandı. Her iki telefonda da bilgilerin anlık olarak, tıpkı anda Apple’a gönderildiği görüldü. Üstelik tahlillerin paylaşılmasını istememenizi sağlayan ayar, bu durumu değiştirmiyordu.

Üstelik App Store’da durum biraz daha önemli:

Araştırmacılar, Twitter’dan yaptıkları paylaşımda App Store’da iOS 14.6 ile geçmişte yapılan birtakım değişikliklere dikkat çekti. Buna nazaran App Store, artık uygulama içinde yaptığınız her bir dokunma sürecini kayıt altına almaya başladı. Kullanım bilgileri, Apple’ın bilgi tabanına anlık olarak işleniyordu.

Apple’ın söz konusu verileri kullanma amacı bilinmezken, en potansiyel amacı reklamlar konusunda daha yüksek kâr sağlayacak iyileştirmeler yapılması olarak görülüyor. Kullanıcıların nerelere daha fazla ilgi ölçtüğünün öğrenilmesi, reklamların yerleştirilmesinde büyük bir rol oynayabiliyor.

İddialar yankı bulacak mı?

Araştırmacıların ortaya koyduğu tespitler sonucunda Apple’a yönelik yasal bir sürecin başlayıp başlamayacağı şimdi bilinmiyor. Lakin durum hakikat çıkarsa, Apple ismine büyük bir skandal olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu