Haber

Alman Milletvekili Türkiye’ye Girdikten Sonra Gözaltına Alındı

Alman milletvekili Gökay Akbulut, sosyal medya paylaşımları nedeniyle 3 Ağustos’ta Türkiye’ye girdikten sonra gözaltına alındığını açıklamıştı.

Almanya’da muhalefetteki Sol Parti’den milletvekili olan Akbulut, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019 yılında yaptığı sosyal medya paylaşımları nedeniyle hakkında “terör propagandası” suçundan soruşturma başlattığını bildirdi.

Sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) açıklama yapan Akbulut, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na müdahale edip kendisini serbest bıraktığı için teşekkür etti.

Aynı zamanda Türkiye’yi ziyaret etmeye ve fikirlerini açıkça ifade etmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Antalya Havalimanı’ndaki pasaport kontrolünde milletvekili olduğunu belirtmesine rağmen gözaltına alınan Akbulut, tahliyesinin ardından aile ziyaretini kısa süreliğine keserek Almanya’ya döndüğünü ifade etti.

Kayseri’den de kendisine ölüm tehditleri geldiğini söyleyen Akbulut, Türk ve Alman milletvekillerinin ziyareti kapsamında ekim ayında tekrar Türkiye’ye geleceğini vurguladı.

Gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yapmasına fırsat kalmadan “dosyanın birkaç saat içinde silindiğini” öne süren Akbulut, “Bu olay Türkiye’de kuvvetler ayrılığının olmadığını gösteriyor. Ama merak etmeyin talep silinecek. Gözaltına alınması beni korkutmaz” dedi.

Reuters’e konuşan Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, hem Ankara’daki büyükelçiliğin hem de Antalya’daki konsolosluğun Akbulut ile temas halinde olduğunu sözlerine ekledi.

İki dönemdir milletvekilliği yapan Akbulut, göçmenlerle ilgili çalışmalarıyla tanınıyor.

Kürt kökenli bir milletvekili olan Akbulut, Mayıs 2022’de PKK’nın Almanya’daki faaliyet yasağını kaldırmak için bir yasa tasarısı sunmuştu.

PKK, 26 Kasım 1993’ten bu yana Almanya’da terör örgütleri listesinde yer alıyor ve tüm faaliyetleri yasaklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu