Teknoloji

Toyota, üretim ve satışta tarihi seviyeleri görüyor

Otomotiv üretim ve satış pazarlarında Kovid-19 salgını nedeniyle kesilen ve yarı iletken çip tedarik açıkları azalmaya devam ediyor.

Japon üreticiden yapılan açıklamaya göre Toyota, 2022 mali yılında küresel araç üretimini ve araç satışlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine taşıdı.

Bu bilgiye göre şirketin 2023 Mart’ta sona eren 2022 mali yılına ilişkin küresel üretimi, 2021 mali yılına göre yüzde 6,5 artışla 9,13 milyon adete ulaştı. Toyota’nın bir önceki küresel üretim rekoru, 2016 mali yılında 9,08 milyon araç üretildiğinde kırılmıştı.

YERLİ VE YURT DIŞI ÜRETİM ARTTI

Sektörde salgının yol açtığı arz açıklarının kapanmasıyla söz konusu dönemde denizcilik üretimi yüzde 9,2 artarak 6,34 milyon oldu. Söz konusu rakamdaki artışta Kuzey Amerika, Çin ve Güneydoğu Asya gibi otomobil pazarlarındaki üretim artışı etkili oldu.

Japonya’da yerli üretim, yarı iletken tedarik sıkıntısının devam eden olumsuz etkilerinin bir sonucu olarak yüzde 0,9 artışla 2,79 milyona ulaştı. Üretici, yaptığı açıklamada, ülkede yılda 3 milyon araç üretme hedefine sadık kalacağını duyurdu.

SATIŞTA REKOR

Japon firmasının 2022 mali yılı için küresel satışları yüzde 1 artışla 9.61 milyona yükseldi. Şirketin bir önceki küresel satış rekoru, 9,55 milyon araç satıldığı 2018 mali yılında kırılmıştı.

2022 mali yılında Toyota’nın yurt dışı satışları yüzde 1,1 artarak 8,2 milyona ulaştı; Japonya’da yurt içi satışlar yüzde 0.8 artışla 1.41 milyona ulaştı.

Yurt dışı araç satış adetlerinde Avrupa ve Güneydoğu Asya pazarlarındaki güçlü talebin etkisinin hissedildiği de vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu