Ekonomi

TBMM’nin yeni yasama dönemi takvimi açıklandı

TBMM İçtüzüğüne göre Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, milletvekili seçimlerinin kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulunca açıklanmasını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te çağrısız olarak toplanır.

Yeni yasama döneminin ilk oturumunda milletvekilleri yemin edecek. MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin en yaşlı üye olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Genel Kurulu’na Daimi Başkan olarak başkanlık etmesi bekleniyor.

Yemin, her milletvekilinin Anayasa metnini kürsüden yüksek sesle okumasıyla yapılacak. Milletvekilleri seçim yerlerine, soyadlarına ve adlarına göre alfabetik sırayla yemin edecekler.

Milletvekilleri aşağıdaki şekilde yemin edeceklerdir:

“Devletin varlığını ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağım; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk inkılâplarını; Toplumun huzur ve refahını, millî dayanışmayı ve adalet anlayışını koruyacağıma; temel haklardan yararlanma davasından sapmayacağıma büyük Türk milleti önünde şeref ve haysiyetim üzerine and içerim. özgürlükler ve Anayasa ve Anayasa’ya.

Yemin töreninde hazır bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk toplantının başında yemin edebilecek.

Milletvekilleri göreve yemin ederek başlayacak. Yemin etmekten kaçınan milletvekilleri, milletvekili sıfatından doğan haklardan yararlanamazlar.

Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, atanmalarının ardından yapılacak ilk toplantıda yemin edecek.

haber-gokcebey.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu