Haber

TBMM Genel Kurulu

AK Parti Küme Başkanvekili Hasret Güçlü, 2000’li yılların başında Türkiye’de 500 bin öğretmen bulunduğunu, bugün özel okullarda da vazife yapan öğretmenlerle bu sayının 1,2 milyona ulaştığını belirterek, “Sevindirici olan, yüzde 59’unu kadınlar oluşturuyor.” dedi.

TBMM Genel Şurasında küme başkanvekilleri yerlerinden kelam alarak gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

İYİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, Merkez Bankasının kararıyla siyaset faizinin düşürüldüğünü fakat gerçek faizlerin çok yüksek oranlara çıktığını söyledi.

Politika faizinin düşürülmesinin toplum açısından değil, bankalar açısından çok büyük mana söz ettiğini, bankaların Merkez Bankası kaynaklarını bu düşük faiz oranıyla kullanabileceğini anlatan Usta, bankaların bu paraları vatandaşa yüzde 35-40 faiz oranıyla satacağını belirtti.

HDP Küme Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türkiye’nin bir parçası olduğu ILO’nun “190 Sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi”nin, iktidar tarafından bir an evvel kabul edilmesi gerektiğini tabir etti.

Oluç, 2023 yılında ceza, harç ve kimi vergilerdeki artışı belirleyen yine değerleme oranının yüzde 122,93 olarak açıklandığını hatırlatarak, “İktidar vergi zamlarını, harçlardaki zamları yüzde 122,93 diye belirliyor ama enflasyona yüzde 85,7 diyor. Büyük bir çelişki. Enflasyonu düşük göstererek memur ve işçinin hakkını gasp edenler, vergi zamlarını aslında esas enflasyon oranında yaparak halktan vergi toplamaktan bir an geri durmamaktadır.” diye konuştu.

-“32 yıllık öğretmenimizin maaşı 10 bin 800 lira”

CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, Öğretmenler Günü’nü kutladı, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenleri rahmet ve minnetle andı.

700 bine yakın atanamayan öğretmen olduğunu belirten Altay, “‘Sabredin, yalnızca 5 ay kaldı’ demekten başka elimden bir şey gelmiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Külliye’ye bir grup öğretmeni davet ettiğini dile getiren Altay, “Türkiye’nin bir vilayetinden gelen saygıdeğer öğretmenimiz, AŞTİ’de otobüsten indikten sonra Beştepe’ye gitmek için tutacağı taksiye vereceği parayı kara kara düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Öğretmen maaşlarının sefalet ücretinin altında olduğunu ileri süren Altay, 32 yıllık bir öğretmene ait olduğunu söylediği bordroyu gösterdi. Altay, “32 yıllık öğretmenimizin maaşı 10 bin 800 lira. Sahiden yazıktır, günahtır. Bizleri buraya taşıyan, bizleri yetiştiren öğretmenlerimize bu reva değildir.” diye konuştu.

“7 bin 500’ü okul öncesi öğretmeni”

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, öğretmenliğin meslekten öte bir yaşam tarzı olduğunu söyleyerek, öğretmenlerin, anne ve babasının Öğretmenler Günü’nü kutladı, şehit öğretmenleri rahmetle yad etti.

Milli Eğitim Bakanlığı datalarına nazaran 2000’li yılların başında Türkiye’de 500 bin öğretmen varken, bugün özel okullardaki öğretmenlerle birlikte bu sayının 1,2 milyona ulaştığını anlatan Varlıklı, “Sevindirici olan yüzde 59’unu kadın öğretmenler oluşturuyor. Kadın öğretmenler Türkiye’de insanlarımızın yetişmesinde çok etkili. Özellikle ilkokul çağında kadın öğretmenlerin faydası tartışılmaz.” dedi.

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında çok önemli ilerleme olduğunun ve OECD oranlarıyla birebir düzeye geldiğinin altını çizen Varlıklı, “Bu manada okullarımızın sayısının ve kalitesinin artması çok önemli bir gelişmeye sebebiyet verdi. Özellikle son yıllarda okul öncesi eğitime ayrı bir özel önem atfediliyor. Son atanan 20 bin öğretmenden 7 bin 500’ü okul öncesi öğretmeni.” değerlendirmesinde bulundu.

Özlem Güçlü, CHP’li Altay’ın kelamlarına cevaben de “Eminim Sayın Cumhurbaşkanımız davet ettiği günde misafirlerini otobüsle, taksiyle değil, kendisi Külliye’ye götürmüştür; arkadaşlarımız gelmişlerdir.” formunda konuştu.

“Bütün sorunlarının çözüleceğine yürekten inanıyoruz”

MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay, 25 Kasım’ın MHP Kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in doğum yıl dönümü olduğunu belirterek, Türkeş’i rahmetle andı.

Akçay, “Türkeş, Türk milletinin, devletiyle ve vatanıyla onurlu bir şekilde sonsuza kadar yaşamasını hedeflemiş, Türk dünyasının bir ve beraber olmasını ülkü edinmişti. Gururla söyleyebiliriz ki ülkülerimiz adım adım gerçekleşmektedir. 21’inci yüzyıl Türk devletlerinin yükselişine şahitlik etmektedir.” diye konuştu.

Öğretmenler Günü’ne değinen Akçay, “Cumhuriyet’in 100. yılına emin adımlarla ilerlerken öğretmenlerimizin bütün sorunlarının çözüleceğine yürekten inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun değerli bir kazanım olduğunu belirten Altay, “Atanamayan öğretmen meselesi kökten halledilmesi gerekten bir konudur. Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusunda atılacak her adımın arkasındayız. MHP olarak öğretmenlerimizin her daim yanında olacağız.” dedi.

Akçay, şehit öğretmenlerin isimlerini sıralayarak, vazifeleri başındayken PKK’lı teröristlerce şehit edilen tüm öğretmenleri rahmet ve minnetle andı.

Erkan Akçay, Ukrayna Herson’da mahsur kalan 88 Ahıska Türkü’nün Türkiye’ye nakledildiğini de belirterek, bu istikametteki diplomatik teşebbüsü gerçekleştiren yetkililere teşekkür etti.

“Bakan Bey oralara vurdukça, ses bunlardan geliyor”

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, yerinden kelam alarak, CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel’in Trabzon’da fitne saçıp nifak kustuğunu söyledi.

Özel’in, İstiklal Caddesi katliamcıları ve Karkamış’ta 5 yaşındaki bebeği roketatarla havaya uçuran alçakları değil, gecesini gündüzüne katarak bu hain taarruzlara karşı koyan devletin ilgili bakanını gaye aldığını belirten Ayvazoğlu, “Terör örgütlerine, uyuşturucu kartellerine vurulan her darbe bunları acıtıyor gibi saldırıyorlar İçişleri Bakanlığına, polisimize, askerimize. Bakan Bey oralara vurdukça, ses bunlardan geliyor.” diye konuştu.

CHP Küme Başkanvekili Altay, sataşmadan kelam alarak çıktığı kürsüde, Türkiye Cumhuriyeti’ni kendilerinin değil Bakan Soylu’nun itibarsızlaştırdığını öne sürdü. Altay, “Başımızı deve kuşu gibi kuma gömemeyiz. Türkiye’nin gri listeye girmesinin bir numaralı sorumlusu suçişleri Bakanı Soylu’dur.” kelamlarını sarf etti.

AK Parti Küme Başkanvekili Güçlü, Altay’ın kullandığı sözlerin, Ayvazoğlu’nun konuşmasının fevkinde ataklar içerdiğini belirterek, “Bir taraftan Türkiye Cumhuriyetine, Bakanlığa saygı duyduğunuzu ifade edeceksiniz ama bakanla alakalı ağza alınmayacak ifadeler kullanacaksınız. Eleştiri başımızın tacı ama nerede ve nasıl yapıldığı son derece önemli. Şu ana kadar yapılan pek çok hizmet var. Bunları yaparken, bu ifadeleri kullanırken, Sayın Bakanı da Bakanlığı da Türkiye’yi de değersizleştirmeden yapmak lazım. Burada üslup son derece önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Zengin, muhalefetin bu tıp tenkitlerinin bakanları değersizleştirdiğini ve bunun Türkiye’ye bedeli olduğunu da söyledi.

Altay’ın, Soylu’nun “şantaj yaptığını” tez etmesi üzerine de Varlıklı, “Bir avukat olarak söylüyorum buradan şantaj çıkmaz. İçişleri Bakanı kimseye şantaj yapmaz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu