Haber

Sarıyer’de Ahşap Köşk Alevler İçinde Yandı

SARIYER’de 3 katlı ahşap köşk alev aldı. Çok sayıda itfaiyenin müdahale ettiği yangın yan taraftaki 4 katlı binaya da sıçradı. Yangın, itfaiye ekiplerinin 3 saatlik çalışmasının ardından söndürüldü. Ahşap konağın 2 katının tamamen kullanılamaz hale geldiği yangında, yanındaki binanın duvarında da hasar meydana geldi.

Büyükdere Mahallesi Çoban Kızı Sokak’ta saat 14.00 sıralarında meydana gelen olayda, boş olduğu öğrenilen 3 katlı ahşap konağın son katında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen alevler tüm binayı sardı. Alevleri gören sokak sakinlerinin haber vermesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken alevler yandaki 4 katlı binaya da sıçradı. Ekiplerin yaklaşık 3 saat süren çalışmaları sonucunda yangın kontrol altına alındı. Yangın sonucu ahşap konağın 2 katı tamamen kullanılamaz hale geldi. Yangın sırasında içeride kimsenin olmadığı öğrenilen 4 katlı binanın duvarında da büyük çapta hasar oluştu. 1900’lü yılların başında yapıldığı öğrenilen ahşap konağın 3 yıldır boş olduğu ve sahibi tarafından satışa çıkarıldığı öğrenildi.

YAN BİNADA OTURANLAR TATİLDE

Sokak sakinlerinden Berat Cankara, ‘Saat 14.00 sıralarında sokaktan çıkarken sigara kokusu aldım. İlk başta yan komşumuzun bir şeyler yaktığını düşündüm. Arkadaşımla gidip bakalım dedik; Çok fazla duman çıkıyordu. İtfaiyeyi aradık, geldiler. Çok büyük bir yangın. İlk defa böyle bir malikanenin yandığını görüyorum. Neyse ki bina boş. Yan binada da insanlar vardı ama onlar da tatildeydi” dedi.

BU ALANLARIN KORUNMASI GEREKİYOR

Fatih Kutluata, “Buraya yakın oturuyoruz. Koku ile camlarımızı açtık. Gidip bir bakalım dedik. Gerçekten çok üzücü bir olayla karşılaştık. Aslında kullanılmamış, köhne bir durumdaydı. Eski sahipleri sattı, aslında şu an satılık. Buna müdahale etmek için gerekli yerleri aradık. Yangının etrafa yayılmasından, binanın büyümesinden korktuk. Yangının etrafa yayılıp büyümesinden korktuk. Allah’a şükür yeni binalar gibi binalar yok burada. Burada hep yeni bir yapıyla karşılaştık. Çok şükür biz Ermeniler ve Rumlar ile büyüdük. Bunlar çok seçkin yerler. Buraların korunması gerekiyor ama ne yazık ki bir şekilde bu işleri hallediyorlar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu