Haber

Sancar: Kılıçdaroğlu’ndan beklentimiz barış yolunda sorumluluk alması

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini açıkladı. “Bu seçimi Türkiye tarihinin en kritik seçimi olarak görüyoruz” diyen Sancar, hedeflerinin Kılıçdaroğlu ile örtüştüğünü belirterek, seçimin ilk turda bitmesini hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Sancar, Kılıçdaroğlu’ndan temel beklentilerinin “barışın yolunu açmak için sorumluluk almak” olduğunu belirterek, bürokraside veya kabinede rastgele bir pozisyon için pazarlık yapmadıklarını vurguladı.

Sancar’ın röportajından ilgili bölüm şöyle:

Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğinizi beyan etmeye karar verdiğinizi öğrendim.

Evet. Bu seçimi Türkiye tarihinin en kritik seçimi olarak görüyoruz. İki stratejik hedefimiz var. Birinci amaç tek adam rejimine son vermektir. İkinci amaç ise demokratik dönüşümde en etkili güç olmaktır. Tek adam rejimini bitirmenin yolu cumhurbaşkanlığı seçiminden geçiyor. Bir yanda rejimi kalıcı kılmak isteyen Cumhur İttifakı adayı var; Erdoğan. Öte yandan rejimi değiştirme sözü veren Kılıçdaroğlu var. Tek adam rejimini bitirme noktasında hedeflerimiz Kılıçdaroğlu ile örtüşüyor. Bu nedenle Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldık.

Ancak aday göstermeme tercihimizi kamuoyu ile paylaştığımızda bu yönde işaretler verdik. Ancak bu aşamada tercihimizi somutlaştırmamız gerekiyor. Seçmenin ve kamuoyunun beklentisi bu yönde. Amacımız seleksiyonu birinci çeşitte bitirmek. İkinci cins değildir. Bunun Türkiye’de demokratik dönüşüm yolunda önemli bir adım olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle herkesi demokratik sorumluluk bilinciyle hareket etmeye davet ediyoruz.

Kılıçdaroğlu’ndan bir talebiniz oldu mu?

Talebimiz demokrasi ve hukukun üstünlüğünün önünü açacak yönetim ve iradenin gösterilmesidir. Temel beklentimiz, tek adam rejimine son verilmesi ve barış yolunun açılması için sorumluluk alınmasıdır.

Bürokraside veya kabinede bir pozisyon…

Hayır, kararımız siyasidir ve müzakere konusu değildir.

TAM GÖRÜŞME

haber-karacasu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu