Haber

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 1 Yılda 3 Bin 804 Sokak Hayvanı Tedavi Edildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi Zayıf Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 1 yılda 3 bin 804 sokak hayvanının tedavi edildiği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, sosyal belediyecilik faaliyetleri kapsamında sahipsiz sokak hayvanları için çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

Açıklamada, Zayıf Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde sokak hayvanlarının korunarak yaşam koşullarının iyileştirildiği kaydedilerek, trafik kazası, iç ve dış parazit gibi farklı hastalıklara sahip 3 bin 804 sokak hayvanının tedavi altına alındığı belirtildi. uygulamalarla 2023 yılında üst solunum yolu enfeksiyonları tedavi edilmiştir.

Açıklamada görüşlerine yer verilen merkezde görevli veteriner hekim Emre Pınar, Zayıf Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca hizmet verdiğini belirtti.

Trafik kazasına karışan sokak hayvanlarının sıklıkla kendilerine geldiğine dikkat çeken Pınar, şöyle konuştu:

“Samsun ilçe belediyeleri tarafından getirilen kısır olmayan hayvanları kısırlaştırıp mikroçip, etiket, kuduz aşısı, iç ve dış parazitlerini yaptırıyoruz. Daha sonra rehabilite edilerek geldikleri ilçe belediyesine bırakılmak üzere geri gönderilmesini sağlıyoruz. Hasta hayvanlarımızın alındığı yerde merkezimizde her türlü tedavisini gerçekleştiriyoruz. “Yapabileceğimiz tüm işlemleri gerçekleştiriyoruz. Kontrolümüz dışında gelişen vakaları ise OMÜ Veteriner Fakültesi ile yaptığımız protokol kapsamında oraya yönlendiriyoruz. 2023 yılında merkezimizde 6 binin üzerinde kedi ve köpeğin kısırlaştırma işlemini gerçekleştirdik. Yine 2023 yılında 3 bin 804 sokak hayvanını tedavi ettik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu