Haber

Rusya: ABD biyolaboratuarlarından yeni patojenler yayma riski

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Dairesi (Rospotrebnadzor) lideri Anna Popova, Sputnik’e ABD tarafından finanse edilen biyolaboratuvarlardan yeni patojenlerin yayılma riski olduğunu söyledi.

popova, “Bu laboratuvarlarda yeni, bilinmeyen, geliştirilmiş patojenlerin yayılma riski kesinlikle var. Ayrıca patojenleri incelediklerini ve özelliklerini güçlendirdiklerini belirtmekten çekinmedikleri makalelerin de olması dikkat çekicidir. Bunun Sözleşme’nin (Biyolojik Silahlar Sözleşmesi) açık bir ihlali olduğunu düşünüyorum”söz konusu.

Biyolojik laboratuvarların varlığının hem laboratuvarın bulunduğu ülke nüfusu hem de diğer eyaletlerde yaşayanlar için önemli bir risk oluşturduğuna işaret eden Popova, bu tür laboratuvarların bulunduğu ülkelerin biyolojik egemenliklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı. orada neler olup bittiğini anlamadan ya da çoktan kaybetmişlerdir.

Rus uzmanlara göre, şu anda Washington tarafından kontrol edilen bazı ülkelerde yaklaşık 400 çift amaçlı biyolojik laboratuvar var.

Daha önce, Rusya Savunma Bakanlığı, Washington’un Amerikan askeri-biyolojik programına katılarak Ukrayna’daki biyolojik laboratuvarların çalışmalarına 200 milyon dolardan fazla harcadığını gösteren belgeler yayınlamıştı.

haberfatih.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu