Ekonomi

Reuters: Türkiye’nin Rusya’ya yapacağı 600 milyon dolarlık ödeme ertelendi

İngiltere merkezli Reuters haber ajansına konuşan kaynaklar, Türkiye’nin Rusya’ya yaptığı 600 milyon dolarlık doğal gaz faturası ödemesinin 2024 yılına ertelendiğini söyledi. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Ankara ile Moskova’nın ödemelerin ertelenmesi konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

Anlaşma kapsamında, küresel elektrik fiyatlarındaki değişime bağlı olarak 3 ila 4 milyar dolarlık gaz ödemesinin 2024 yılına kadar ertelenebileceği bildirildi. Reuters’e konuşan bir kaynak, “Resmi olarak 600 milyon dolarlık bir ödeme gelecek yıla ertelendi. Bunda enerji fiyatlarındaki artışın çok büyük etkisi oldu.”

Rusya ve Türkiye enerji bakanlıkları ile Gazprom ve Botaş’tan henüz bir açıklama gelmedi.

DÖNMEZ DETAY VERMEDİ

Dönmez, geçen hafta yaptığı açıklamada anlaşmayla ilgili detayları paylaşmadı. “Rusya’dan ithal edilen gazda belli bir miktarın üzerindeki ödemelerin ertelenmesi konusunda mutabakata varıldı” diyen Dönmez, anlaşmanın ödeme istikrarına yönelik yapıldığını belirterek, “Bu (görüşmeler) Rusya’nın dengesi açısından. Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda üstlendiğimiz ödemeler ticari ilişkiler açısından her zaman yapılabilecek ve geçmişte yapılmış olaylardır.” (DIŞ HABERLER)

narlidere-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu