Haber

Resmi Gazete’de Yayımlanan Uzman Erbaş Yönetmeliğinde Değişiklik

Uzman Erbaş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 20/9/2005 tarihli ve 25942 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Uzmanlık Görevlileri Yönetmeliği’nin 19’uncu maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde “Ayrıca ek gösterge rakamları, ek gösterge tablosu No. dönüşmek.

Aynı fıkranın üçüncü cümlesinde, “Uzman onbaşılıktan uzman erbaşlığa terfi edenlerin intibakları, rütbe ve rütbelerinin bir üst kademesinin aynı mertebesine yapılır.” ibaresi kaldırıldı.

Yönetmeliğin 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan “askeri hastaneler” ibaresi, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Sağlık Yeterlilik Yönetmeliğine göre belirlenen tam teşekküllü hastaneden” şeklinde değiştirilmiştir. Sahil Güvenlik Komutanlığı”.

Yönetmelikte uzman astsubay atanmasına ilişkin usul ve esaslarda da değişiklik yapıldı.

Buna göre uzman çavuşların başvuru tarihinde 4. hizmet yılını doldurmuş olması ve 8. hizmet yılını doldurmamış olması, astsubaylık sınavına başvurduğu tarihten itibaren en az 4 yıl sicil kaydı yapılmış olması, aldıkları mevcut sicil notlarının ortalaması ise tam sicil notunun ortalamasıdır. Yüzde 90 veya daha yüksek.

Ayrıca yönetmelikte yapılan değişiklikle Astsubay astsubaylığına Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Orgenerallikleri kadar atanma konusunda “başvuru tarihinde 28 yaşını doldurmamış olma” şartı kaldırılmıştır. Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ihtiyacı olacaktır.

Söz konusu yönetmelik kararlarını Milli Savunma Bakanı ile İçişleri Bakanı birlikte yürütür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu