Haber

Putin: Ukrayna’nın aksine Rusya görüşmeleri reddetmedi

Rusya lideri Putin, St. Petersburg’da Afrikalı liderlerle yaptığı görüşmede Kiev’in tarafsızlık anlaşmasından vazgeçtiğini hatırlatarak, “ Ukrayna’nın diğer anlaşmalardan vazgeçmeye devam etmeyeceğine dair garantiler nerede? Ancak bu koşullar altında bile müzakereleri reddetmedik. Değerli dostlar Ukrayna yönetimi görüşmeyeceğini beyan etti biz değil.dedi.

Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin Rusya ile müzakereleri yasaklayan bir kararname imzaladığını hatırlattı.

Ukrayna temsilcisinin imzaladığı İstanbul analiz anlaşması taslağını gösteren Rus lider, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İşte bu. İşte bu. Adı, Ukrayna’nın kalıcı tarafsızlığı ve güvenlik garantileri anlaşması. On sekiz madde var. Üstelik bir de eki var. Konu, askerlik, malzeme. askeri teçhizat sayısından asker sayısına.İşte belge.Ama biz söz verdiğimiz gibi ordu birliklerimizi Kiev’den çektikten sonra, Kiev yönetimi tüm bunları sahiplerinin yaptığı gibi tarihin çöplüğüne attı. Kibar olmaya çalış, bundan vazgeçtiler.”

Putin, “Ukrayna’da bütün sorunlar 2014’teki yasa dışı silahlı ve kanlı darbenin ardından başladı. Batı’daki sponsorlar bu darbeyi destekledi. Hiç çekinmeden söylüyorlar” söz konusu.

Rus lider, Ukrayna vatandaşlarının bir kısmının darbeye destek vermediğini belirterek, darbe sonucu ülkenin başına gelenlere boyun eğmeyeceklerini açıkladı. “Rusya, bu topraklarla tarihi bağları ve bu topraklarda yaşayan insanlarla kültürel ve dilsel bağları olduğu için bu insanları desteklemek zorunda kaldı.”terimini kullandı.

“Putin Esir askerler için ise bu süreç devam ediyor. Bunu bana hatırlattığın için teşekkür ederim. Suudi Arabistan, BAE ve diğer ortaklar esir değişimi için çok şey yaptı. Biz bu süreci devam ettirmeye hazırız.” söz konusu.

gokceadaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu