Haber

Ousmane Sonko’ya hapis cezası Senegal’deki protestolarda 9 kişi öldü

Senegal mahkemesinin muhalefet lideri ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko’yu gençleri suça tahrikten 2 yıl hapis cezasına çarptırmasının ardından 9 kişi hayatını kaybetti.

İçişleri Bakanı Antoine Diome, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, cezaevi kararına tepki amacıyla düzenlenen protestolarda can kaybı olduğu bilgisini paylaştı.

Ousmane Sonko’nun belediye başkanı olduğu başkent Dakar ve Ziguinchor’da düzenlenen gösterilerde 9 kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Diome, “Kamu ve özel mülkiyete verilen zararı ve şiddet eylemlerini reddediyoruz” dedi. söz konusu.

Başkent Dakar’da dün görülen duruşmada tecavüz suçlamalarından aklanan Sonko, gençleri suç işlemeye tahrik suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sonko ile birlikte yargılanan ve tecavüzün işlendiği iddia edilen güzellik salonunun sahibi Ndeye Khady Ndiaye de “zina ve ahlaksızlığa zemin hazırlamak” suçundan 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Muhalefet lideri suçlamaları reddetti

Sonko, davanın siyasi amaçlı olduğunu savunarak kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Sonko’nun partisi PASTEF’ten yapılan açıklamada, mahkeme kararının siyasi bir komplonun parçası olduğu belirtilirken, partililere “tüm faaliyetleri durdurup sokağa çıkmaları” çağrısında bulunuldu.

Muhalefet lideri, 3 Şubat 2021’de Dakar’da “Tatlı Güzel” bir güzellik salonu çalışanına tecavüz etmekle suçlanmış, olaylarda 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Muhalefet lideri tecavüzden hüküm giyerse seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olmayacaktı.

Sonko’nun cezasının adaylığına engel olup olmayacağı şu anda net değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu