Yaşam

Osman Balcıgil, Türkiye’nin ilk primadonnası Cahide Sonku’yu anlatıyor

Güzelliği ve yeteneğiyle kısa sürede milyonların dikkatini çeken Cahide, zamanla tüm Türkiye’nin Cahide’si olmuş ve döneminin en başarılı sanatçılarından biri olarak öne çıkmıştır. Sadece sanat dünyasına adım attığı tiyatro ile değil, rol aldığı filmlerle de adından söz ettiren güzel sanatçı, yapımcılık ve yönetmenlik yaparak da başarılar elde etmiştir.

Türkiye’nin ilk primadonnası Cahide Sonku’nun inanılmaz yükselişini ve düşüşünü anlatan Kızıl Çengi kitabını bir nefeste okuyacaksınız.

Türkiye’de tiyatro ve sinemanın yapılmaya çalışıldığı yılların eseri Neşeli Yıldız’ın bahtı ne yazık ki başladığı gibi devam etmedi…

Siyasi hayatın yanı sıra sanat ve sosyal hayattaki değişimlere de tanık olan isimlerden biri olan Cahide’nin hayatını okurken 40’lı yıllardan başlayarak Türkiye’nin geçirdiği dönemleri çok daha iyi anlayacaksınız.

Cahide Sonku’nun inanılmaz yükseliş ve düşüş hikayesi, sosyal hayatımızın eşsiz labirentlerinde gömülü.

Tüm Türkiye’nin Cahide’siydi…

On üç yaşında adım attığı Darülbedayi’nde rakiplerini geride bırakarak ilk ve tek primadonna olmayı başardı.

Çok az oyuncunun karşılayabileceği doğal bir yeteneğe ve kibarlığa sahipti. Bu özelliklerine zekasını ve çalışkanlığını da eklemiştir.

Altın yıllarını yaşayan Türk Tiyatrosu ve kuruluş aşamasındaki Türk Sinemasının tartışmasız “1 Numarası” olmuştur.

Sadece çok para kazandı.

Sayfa: 472

Olağanüstü bir hayat…

Örneklerini ancak ABD’de görebileceğimiz bir prosedürel hayat yaşadı. Türkiye’nin çapkınları geçilmesi değil, geçmesi muhtemel yollara kırmızı halılar bile döşediler.

Ayakkabılarından şampanya içildi. Tüm takıları, ayakkabıları, çantaları, kıyafetleri Paris veya Londra’dan getirildi. Zamanla sunulan son model arabalara bile burun kıvırırdı.

Her yükselişin bir inişi vardır

Cahide Sonku’nun düşüşü de tıpkı yükselişi gibi göktaşı hızıyla gerçekleşecekti. Ünlü yıldız zamanla alkol bataklığına gömülecek ve Beyoğlu’nun inzivalarında kaybolacaktı.

Osman Balcıgil, diğer çok okunan biyografik romanları Celile, Yeşil Mürekkep, İpek Sabahlık ve Afife Jale’de olduğu gibi bu kez Kızıl Çengi’de de Cahide Sonku’dan hareketle Türk toplumunun derinliklerine iniyor.

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

aziziyeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu