Haber

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya ve Çin’e karşı daha fazla ‘dost’ istiyor

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg temaslarını Japonya’nın başkenti Tokyo’da sürdürdü.

Stoltenberg, Keio Üniversitesi’nde verdiği bir röportajda Çin’in artan özgüveninin ve Rusya ile işbirliğinin sadece Asya için değil Avrupa için de tehdit oluşturduğunu savundu.

Asya çeşidinde Çince mesaj

Çin’in şeffaflık ve diyalog sağlamadan nükleer silahlara ve uzun menzilli füzelere giderek daha fazla yatırım yaptığını belirten Stoltenberg, Güney Kore’nin ardından gittiği ülkede şunları söyledi:

Rusya ve Çin’in yakınlaşması ve Çin’in değerli yatırımları ve yeni gelişmiş askeri yetenekleri, Çin’in NATO müttefikleri için hem bir tehdit hem de meydan okuma olduğu gerçeğinin altını çiziyor. Güvenlik bölgesel değil küreseldir. NATO’nun dostları olduğundan emin olması gerekiyor. Hint-Pasifik’teki ortaklarımızla daha yakın çalışmak önemlidir.

“Düşman olarak görmüyoruz”

Stoltenberg, Çin’in giderek daha fazla Rusya ile çalıştığını ve kurallara dayalı, açık ve demokratik uluslararası düzene karşı “otoriter geri çekilmeye” öncülük ettiğini savundu.

NATO’nun Çin’i düşman olarak görmediğini ve bu ülke ile çatışma peşinde koşmadığını açıklayan NATO Genel Sekreteri, ittifakın iklim değişikliği gibi ortak çıkar alanlarında Pekin ile yakınlaşmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Pekin’den yanıt: Küresel istikrar için bir gücüz

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Çin’i “bölgesel ve küresel barış ve istikrar için bir güç” olarak nitelendirdi.

Associated Press’in bildirdiğine göre Mao, NATO’yu Çin’i bir tehdit olarak etiketlemek ve Asya ile askeri bağlarını genişletmekle de eleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu