Haber

Naci Görür’den İstanbul’a acil deprem çağrısı

Yerbilimci ve Bilimler Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’daki binaların depreme dönüşümü için hükümete acil teklif sundu.

Görür, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, binaların güçlendirilmesi için acilen insanların can güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyledi.

90 BİN BİNA

“Bir bilim adamı olarak bundan daha acil bir çözüm düşünemiyorum” diyen Prof. Naci Görür şu ifadeleri kullandı: “HÜKÜMETİMİZE ACİL BİR ÖNERİ: Daha önce çeşitli kaynaklar önerdi ama ben de öneriyorum çünkü Bence temel bir analiz: İstanbul’da bir depremde can kaybına neden olabilecek bina sayısı en az 90 bin, bu da yüzbinlerce canın güvenliği demek.” Evet, en doğru yolun bu binaları güçlendirmek veya yıkıp yeniden yapmak olduğunu biliyorum ama bu işlemi tüm bu binalara uygulayacak vaktimiz olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden DEVLET, İstanbul’daki bütün sağlam ve boş binaları tutanak altına alıp DEVLET olarak kiraya vermeli ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızı buralara göndermelidir. Halkımızın can güvenliği sağlandıktan sonra boşaltılan binalarla ilgili belediye ve vatandaşların el birliği ile hareket etmesi ve boşaltılan binaları depreme dayanıklı hale getirmesi gerekiyor. Bir bilim insanı olarak bundan daha acil bir çözüm düşünemiyorum. HALKIMIZIN GÜVENLİĞİ HERŞEYİN ÜZERİNDEDİR. Devletimiz bunu mutlaka yapmalıdır. Bunların hepsinin İstanbullular olduğuna inanıyorum. n İSTEK, sevgilerle.” (HABER MERKEZİ)

cayelihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu