Ekonomi

Kazanç görüşmesi: Rayonier karışık 1. çeyrek sonuçları açıkladı, tüm yıl beklentileri yolunda

Rayonier Inc. (RYN) son kazanç çağrısı sırasında 2024 ilk çeyrek finansal performansını ve stratejik görünümünü tartıştı. Şirket, 56 milyon $ düzeltilmiş FAVÖK ve 7 milyon $ veya hisse başına 0,05 $ proforma net gelir bildirdi. Kuzeybatı Pasifik Kereste segmentindeki zorluklara rağmen Rayonier, Güney Kereste segmentinde büyüme kaydetti, Yeni Zelanda’da karbon kredisi satışlarını artırdı ve ikinci çeyrekte gayrimenkul kapanışlarında önemli bir artış bekliyor.

Şirket aktif olarak büyük ölçekli işlemlerin peşinde koşuyor ve tüm yıl için öngördüğü 290 milyon ila 325 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK hedefine ulaşmayı amaçlıyor ve karbon yakalama depolama (CCS) ve güneş enerjisi geliştirme konularına odaklanarak arazi tabanlı çözümler işinde ilerleme kaydediyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Rayonier, 2024 yılının ilk çeyreği için 56 milyon dolar düzeltilmiş FAVÖK ve 7 milyon dolar veya hisse başına 0,05 dolar proforma net gelir bildirdi.
 • Güney Kereste segmenti, artan hacimler ve düşük maliyetlerle daha iyi performans gösterdi.
 • Kuzeybatı Pasifik Kereste segmenti daha düşük hasat hacimleri ve net kütük gerçekleşmeleriyle karşı karşıya kaldı.
 • Yeni Zelanda Kereste segmenti, daha yüksek karbon kredisi satışları ve olumlu kur etkilerinden yararlanmıştır.
 • Gayrimenkul segmentinde 1. çeyrekte hafif bir satış faaliyeti görülürken, 2. çeyrekte önemli bir artış bekleniyor.
 • Şirket, tüm yıl için öngördüğü 290 milyon ila 325 milyon dolarlık düzeltilmiş FAVÖK hedefine ulaşma yolunda ilerliyor.
 • Özellikle CCS ve güneş enerjisi alanlarındaki kara tabanlı çözümlerin önümüzdeki üç ila beş yıl içinde FAVÖK’ü önemli ölçüde etkilemesi bekleniyor.

Şirket Görünümü

 • Rayonier, tüm yıla ilişkin düzeltilmiş FAVÖK beklentilerini karşılama konusunda kendinden emin.
 • Şirket, değirmen stoklarının normalleşmesiyle birlikte Kuzeybatı Pasifik’te talebin iyileşeceğini öngörüyor.
 • Çin’de tomruk stoklarının azalması ve bunun da yılın ikinci yarısında daha iyi fiyatlandırma koşullarına yol açması bekleniyor.
 • İkinci çeyrekte Gayrimenkul segmentinden daha güçlü sonuçlar bekleniyor.
 • Şirket, Yeni Zelanda’daki işletmesi için potansiyel bir çıkış da dahil olmak üzere stratejik seçenekleri değerlendiriyor.
3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Ayıya Yönelik Önemli Noktalar

 • Düşük hasat hacimleri ve net kütük bedeli gerçekleşmesi Kuzeybatı Pasifik Kereste segmentini etkilemiştir.
 • İlk çeyrek boyunca Gayrimenkul segmentinde hafif satış faaliyetleri rapor edilmiştir.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Güney Kereste segmentinde artan hacimler ve düşen maliyetler düzeltilmiş FAVÖK’ün yükselmesini sağlamıştır.
 • Yeni Zelanda Kereste segmentinde daha yüksek karbon kredisi satışları ve olumlu kur etkileri.
 • Yaş sınırlaması olan projeler de dahil olmak üzere tek ailelik konut geliştirme projelerine yönelik güçlü talep.

Eksiklikler

 • Sağlanan bağlamda belirli bir özlemden bahsedilmemiştir.

Soru-Cevapta Öne Çıkanlar

 • Şirket Yeni Zelanda’da 3,4 milyon dolarlık karbon kredisi satarken, bir önceki yılın aynı çeyreğinde bu rakam hiç yoktu.
 • Yeni Zelanda’daki düzenleyici zemin istikrara kavuştu ve karbon fiyatlandırması, yakın zamanda yapılan bir açık artırmanın tam aboneliğe ulaşmamasına rağmen güçlü kalmaya devam etti.
 • Rayonier varlık elden çıkarmada 1 milyar dolarlık bir hedefe ulaşmayı amaçlıyor ve pazar fırsatlarına bağlı olarak ek satış veya satın almaları değerlendirebilir.
 • Şirket, sermayesini uzun vadeli büyüme beklentilerinin olumlu olduğu piyasalarda yoğunlaştırıyor ve 1 milyar dolarlık hedefine ulaşmak için satış için daha az stratejik mülkler belirliyor.
 • Güney sarıçam kerestesinin diğer türlere kıyasla tarihsel iskontosundan dolayı piyasada bir düzeltme görmesi bekleniyor.

Rayonier’in kazanç çağrısı, stratejik konumlandırma ve operasyonel ayarlamaların yapıldığı bir çeyreğin altını çizdi. Uzun vadeli büyüme beklentilerine ve nakit akışı özelliklerine odaklanan şirket, hissedarlara sermaye geri dönüşü taahhüdünü sürdürürken piyasa koşullarına uyum sağlıyor. Şirketin kara tabanlı çözümler işinde kaydettiği ilerleme ve varlıkların elden çıkarılması ve sermayenin yeniden dağıtılmasına yönelik stratejik yaklaşımı, dalgalanan bir piyasada uyum sağlama kabiliyetinin altını çiziyor. Yatırımcılar ve paydaşlar, Rayonier’in 2024 yılının geri kalanında piyasanın normalleşmesinden ve stratejik girişimlerinden faydalanmayı hedefleyerek nasıl bir yol izleyeceğini yakından takip edecekler.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

InvestingPro Analizleri

Rayonier Inc. (RYN), sektördeki olumsuzluklara rağmen 2024 yılının ilk çeyreğindeki performansıyla dayanıklılık gösterdi. Bir InvestingPro analizi, Rayonier’in potansiyelini değerlendiren yatırımcılar için değerli olabilecek şirketin finansal sağlığı ve hisse senedi performansı hakkında ek bilgiler sunuyor.

InvestingPro Veri ölçümleri, yaklaşık 4,44 milyar dolarlık piyasa değeri ve 26,35’lik fiyat/kazanç (F/K) oranı ile istikrarlı bir finansal pozisyona işaret ediyor. Q1 2024 itibariyle son on iki aya göre ayarlandığında, F/K oranı hafifçe iyileşerek 25,95’e yükseliyor. Ayrıca, şirketin son on iki aydaki gelir artışı %20,76 gibi etkileyici bir seviyede olmasına rağmen, 2024’ün ilk çeyreğinde çeyreklik bazda %6,13’lük bir gelir düşüşü yaşamıştır. Bu durum, Rayonier’in yıldan yıla güçlü bir büyüme gösterebileceğini, ancak gelir akışlarında kısa vadeli dalgalanmalarla karşılaşabileceğini gösteriyor.

Bir InvestingPro İpucu, hissenin Göreceli Güç Endeksi’nin (RSI) aşırı satım bölgesinde olduğunu gösterdiğini ve bunun yatırımcılar için potansiyel bir satın alma fırsatına işaret edebileceğini vurguluyor. Ayrıca, Rayonier yakın vadeli kazanç büyümesine kıyasla düşük bir F/K oranıyla işlem görüyor ve bu da değer odaklı yatırımcılara hitap edebilir.

Şirketin düşük fiyat oynaklığı ve 31 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürme yeteneği gibi daha fazla bilgi ve ek InvestingPro İpuçları ile ilgilenen yatırımcılar, https://www.investing.com/pro/RYN adresinde bulunan kapsamlı analizi inceleyebilirler. Rayonier için listelenen 7 ek InvestingPro İpucu, şirketin finansal nüansları ve hisse senedi performansı hakkında daha derin bir anlayış sağlayabilir.

Rayonier’in yatırım potansiyelini daha derinlemesine incelemek isteyenler INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro’da InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim kazanabilir. Bu teklif, yatırımcılara dinamik finans piyasalarında bilinçli kararlar almaları için değerli araçlar ve veriler sağlayabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu