Haber

Kamboçya yaban hayatı koruma yetkilisi, kaçakçılık iddiasıyla ABD’de gözaltına alındı

Kamboçya Yaban Hayatı ve Biyoçeşitlilik İdaresi’nin Direktör Yardımcısı Masphal Kry, nesli tükenme tehlikesi bulunan maymun türünün kaçakçılığını yaptığı iddiasıyla ABD’de gözaltına alındı.

Polis, Panama’daki küresel vahşi yaşam ticareti zirvesine gittiği sırada New York’taki John F. Kennedy Memleketler arası Havalimanı’na inen Kry’i ABD’ye kaçak yollardan uzun kuyruklu makak maymun türü soktuğu gerekçesiyle gözaltına aldı.

ABD’nin Florida Güney Bölgesi Başsavcılığı ise maymun kaçakçılığı suçlamasıyla Kry’nin yanı sıra Kamboçya Orman İdaresi Genel Direktörü Omaliss Keo ile Hong Kong merkezli bir firmada görevli 6 kişiye soruşturma açıldığını duyurdu.

Savcılıktan yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin Kamboçya’dan kaçırdıkları uzun kuyruklu makak maymunlarını Florida ve Texas’taki laboratuvarlarda bilimsel ve akademik araştırmalarda kullanılmak üzere sattıkları belirtildi.

Başsavcı Juan Antonio Gonzalez ise “Makak, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul ediliyor. Onları yasa dışı şekilde yaşam alanlarından alıp laboratuvara sokmak durdurmamız gereken bir şey. Açgözlülük asla sorumlu korumanın önüne geçmemelidir.” tabirlerini kullandı.

Söz konusu şahısların 145 yıla kadar mahpus istemiyle yargılanabileceği kaydediliyor.

Yengeç yiyen maymunlar olarak da bilinen uzun kuyruklu makaklar, milletlerarası ticaret hukuku kapsamında korunan cinsler ortasında yer alıyor. Bu hayvanların ABD’ye ithalatı için özel müsaadeler gerektiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu