Ekonomi

Japonya Merkez Bankası küresel değişimlerin ortasında politika konusunda rehberlik edecek

Asya’daki yatırımcılar, Cuma günü para politikasında olası değişiklikleri görüşecek olan Japonya Merkez Bankası’na (BOJ) odaklanmış durumda. BOJ’un kararı, Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nın son eylemlerinin ardından, on yıllardır uygulanan ultra kolay para politikalarından uzaklaşmada bir hızlanma sinyali verebileceği için merakla bekleniyor.

BOJ toplantısının sonucunun Japon varlıkları üzerinde önemli bir etkiye sahip olması bekleniyor ve yendeki büyük dalgalanmalar küresel döviz piyasalarını etkileyebilir. BOJ’un piyasadaki gelişmelere bağlı olarak tahvil alımlarını azaltmayı değerlendireceğini belirten kaynaklar, kararın kısmen beklenenden daha yumuşak bir artış gösteren son ABD enflasyon verileri nedeniyle risk iştahının arttığı bir dönemde alınacağını belirtiyor.

S&P 500 ve NASDAQ da dahil olmak üzere küresel hisse senedi piyasaları yeni zirvelere ulaştı ve sonuncusu Perşembe günü üst üste dördüncü günlük kapanış zirvesini kaydetti. Bu arada, volatilite azaldı ve kredi spreadleri sıkılaştı, bu da BOJ’a potansiyel olarak azaltmaya başlamak için uygun bir ortam sunuyor.

Canlı havanın aksine Çin, hisse senetlerinin üst üste dördüncü haftalık kayba yöneldiği ve yuanın yılın en düşük seviyelerine yaklaştığı zorlu bir haftayla karşı karşıya. Avrupa Birliği’nin Çin’den gelen elektrikli araçlara yeni gümrük vergileri getirmesi ticaret savaşı endişelerini tırmandırarak Çin otomobil hisselerini baskı altına aldı ve STOXX 600’ün Perşembe günü önemli ölçüde düşmesine katkıda bulundu.

BOJ seçeneklerini değerlendirirken, Hindistan’ın Mayıs ayı toptan eşya fiyat enflasyonu ve Yeni Zelanda’nın imalat satın alma yöneticileri endeksi gibi Cuma günü açıklanacak diğer ekonomik veriler de piyasalara yön verecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu