Haber

İsrail polisi Mescid-i Aksa’ya müdahale etti

İsrail polisi dün gece kılınan teravih namazından sonra Mescid-i Aksa’ya müdahale etti. Müdahaleyle ilgili kamuoyuna açıklama yapan polis, bir grubun camiye “havai fişek, sopa ve taş” getirdiğini, cami içine barikat kurduğunu, “caminin asayişini ve kutsallığını bozduğunu” iddia etti. Açıklamada, polisin “maskeli tahrikçileri” camiden uzaklaştırmak ve sabah namazının kılınabilmesi için camiye müdahale etmek zorunda kaldığı belirtildi. İsrail polisi de caminin içine atılan havai fişek ve taşların görüntülerini paylaştı. Müdahalede 350’den fazla kişi gözaltına alındı.

Mescid-i Aksa’daki olaylardan önce, Çarşamba günü kutlanacak Fısıh Bayramı nedeniyle bazı Yahudiler camide kurban kesmeye davet edilmişti. Mescid-i Aksa, Musevilik için dünyadaki en kutsal yer olarak kabul edilen Tapınak Dağı’nda yer almaktadır.


İsrail polisi Kudüs’ün eski kentinin girişini kapattı.Fotoğraf: Maya Alleruzzo/AP Photo/picture Alliance

Hamas: Eşi görülmemiş bir suç

Filistin örgütü Hamas, İsrail polisinin müdahalesini “benzeri görülmemiş bir suç” olarak nitelendirdi. Gazze Şeridi’ni kontrol eden örgüt, Batı Şeria’daki Filistinlileri Mescid-i Aksa’yı savunmak için kitleler halinde camiye davet etti.

Mısır ayrıca İsrail’i Mescid-i Aksa’ya müdahalesinden dolayı kınayan bir bildiri yayınladı. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bölgede tansiyonun tırmanmasından İsrail’in sorumlu tutulduğu ve bunun bölgedeki barış çabalarına zarar verdiği belirtildi.

Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylar üzerine gece yarısı Gazze Şeridi’nden İsrail’e roketler atıldı. İsrail ordusu, beş roketin hava savunma sistemleri tarafından imha edildiğini, diğer dört roketin ise yerleşim olmayan bölgelere düştüğünü duyurdu. Görgü tanıkları, İsrail tanklarının da roket ateşine tepki olarak Hamas mevzilerini ateşe verdiğini belirtiyor.

Gazze Şeridi’nde gece yarısı birçok yerde gösteriler yapıldı. Lastik yakma hareketleri sırasında Filistinli göstericiler Mescid-i Aksa’yı “savunacaklarını ve koruyacaklarını” belirttiler.

AFP,Reuters / EC,ET

habercifteler.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu