Haber

İHH Özgürlük Filosu’nun Mart ayı sonunda yola çıkması hedefleniyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Gazze’deki ablukanın kaldırılması, ateşkesin sağlanması ve şehre insani yardım ulaştırılması amacıyla hazırlıklarını sürdüren Uluslararası Özgürlük Filosu’na ilişkin basın açıklaması yaptı.

İHH Genel Merkezi’nde yapılan basın açıklamasının yanı sıra İHH Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım; Etkinliğe Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu üyesi 10 ülkeden aktivistler katıldı. Koalisyona katılan kuruluşlar arasında; Türkiye’den İHH İnsani Yardım Vakfı ve Derneği, Kanada’dan Gazze’ye Kanada Gemisi, Malezya’dan My Deva Malezya, Norveç’ten Ship To Gazze Norveç, Güney Afrika’dan Filistin Dayanışma İttifakı, İsveç’ten Gazze’ye Norveç, ABD’den Gazze’ye ABD Gemisi, Avustralya’dan Özgür Gazze Avustralya, Yeni Zelanda’dan Kia Ora Gazze, İngiltere’den Filistin Dayanışma Kampanyası ve Gazze Kuşatmasını Kırma.

“Tüm kapıları açmak için yola çıkacağız”

Basın açıklamasında konuşan İHH Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yıldırım, dünyanın çeşitli ülkelerinden bileşenleriyle bir araya gelerek proaktif hareket ettiklerini belirtti.

Aydınlatma, “Gemiler satın alınıyor ve tüm kapalı kapıları açmak için yola çıkacağız. Bu kapıların tamamı İsrail tarafından yapılmadı, Refah Sınır Kapısı da kapalı. İnşallah hava, kara ve deniz yoluyla bu ambargoyu kıracağız. Şimdi durmanın zamanı değil. “İsrail tüm dünyaya rağmen ambargoyu sürdürüyor ve katliamları artıyor.”İfadelerini kullandı.

“Hedefimiz Gazze’ye tüm kapıların açılması”

Yıldırım, Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu hakkında ise “Bu bir ahlaki ittifaktır” dedi. “Birliğimiz aynı zamanda Avrupa ve Amerika’da Filistin’e destek eylemlerine de yol açıyor. Amacımız Gazze’ye bütün kapıları açmaktır. Diplomasinin bittiği yerde sivil toplum kuruluşları devreye giriyor. Gemiler; Amerika, Avrupa ve Türkiye’den yola çıkacak. “Şu anda alım yapıyoruz, gemi sayısı Mavi Marmara’dan az olmayacak ve hedefimiz Mart ayı sonunda gemilerin denize açılmasıdır.”söz konusu.

“Mücadelemiz köklü ve derin bir mücadeledir.”

Güney Afrika’nın İsrail’e karşı Uluslararası Adalet Divanı’nda açtığı davaya değinen Yıldırım, şunları söyledi: “Güney Afrika’nın başvurduğu adalet mahkemesinde güzel sonuçlar alındı. Bu karara göre tüm dünya bu gemilerin korunmasından sorumludur. Yoksa bu Adalet Divanı neden kuruldu? Güney Afrikalı avukatlar arasında Mavi Marmara Davası’nın avukatları da var. Bu mücadele çok köklü ve derin bir mücadeledir. İsrail artık hiçbir yere rahat adım atamayacak. Herkesi yardım kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum.”söz konusu.

“Gazze 4 aydır soykırım saldırılarıyla karşı karşıya”

Koalisyon adına basın açıklaması yapan Mavi Marmara Derneği Lideri Beheşti İsmail Songür, Gazze’nin 17 yıldır acımasız bir abluka, 4 aydır ise soykırım saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu hatırlattı. Songür, hazırlanan filoyla binlerce ton acil insani yardımın doğrudan Gazze’deki Filistinlilere ulaştırılmasının planlandığını belirtti.

“BMGK kararlarının uygulanması için baskı oluşturmalı”

Güney Afrika Filistin Dayanışma Hareketi lideri ve Uluslararası Özgürlük Filosu Koalisyonu üyesi aktivistlerden İsmail Ahmed Molla şunları söyledi: “30 yıl önce Güney Afrika’daki apartheid rejimini kaldırdık. Şimdi Ortadoğu’daki bu apartheid rejimini ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Siyonist rejimin bu uygulamalara son vermesini umuyoruz. “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kararlarının uygulanması konusunda baskı yapmasını umuyoruz.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu