Haber

Fuat Oktay, deprem gecesi bir komutanın verdiği talimatı ilk kez anlattı: Savaştayız arkadaşlar.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD Acil Durum Yönetim Merkezi’nde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

SAHADA 257 BİN İŞÇİ

Afetzedelerin yaralarının sarılması amacıyla depremin ilk saatlerinden itibaren çalışmaların başlatıldığını belirten Oktay, 257 bin 71 çalışanla sahada çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Devletin tüm gücüyle milletin yanında olduğunu vurgulayan Oktay, “Şu anda 76 bin 979 güvenlik personelimiz, 64 bin 728 jandarmamız, 41 bin 149 Türk Silahlı Kuvvetleri personelimiz ve güvenlik korucumuz karada görev yapıyor. Buna Sahil Güvenlik dahil değil.” söz konusu.

KOMUTANIN DUYGU KONUŞMASINI AKTARDI

İlk gün yaşanan bir olayı kamuoyuyla paylaşan Oktay, “Savaştayız arkadaşlar. Gerekirse ölüme gidersiniz ama gideceksiniz.” emri verdiğini söyledi.

BENİM EVİM EVİNİZ OLSUN KAMPANYA VE DETAYLAR

Kurulan konteyner sayısının 6 bini geçtiğini kaydeden Oktay, depremzedelerin çadır veya konteynerden daha uzun süre kalabilecekleri sığınak talebi olduğuna dikkat çekti.

Oktay, bu konuda bir kampanya başlattıklarını belirterek, “Deprem mağduru ailelerin kullanılmayan evlerini veya yazlıklarını ücretsiz olarak depremzede ailelerine ücretsiz olarak sunmak veya depremzede ailelerine uygun koşullarda konut sağlamak” dedi. . Ev kiralamak isteyen hayırseverlerimiz evimyuvanolsun.org üzerinden gönül rahatlığıyla başvuru yapabilirler. Bu, sistem ve süresi dolduğunda evin kamu otoritesi güvencesi altında tekrar teslim edileceği bir sistemdir.

Belki evde bir nebze mağduriyet varsa yine sigorta sistemi ile sigortalanarak yapılacaktır. Yine bu platformda bağışçılarımız depremzede ailelere kira yardımı da yapabilmektedir. Yani biri kira verir, diğeri kira verirse, bağışlanan kiradan onun kirası ödenebilir.”

haber-camas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu