Ekonomi

Elon Musk, Rekabet Kurulu’ndan yetkisiz devralma nedeniyle para cezasına çarptırıldı

Twitter’ın sahibi Elon Musk, Rekabet Kurulu’nun izni olmadan Twitter Inc.’in tek kontrolünü ele geçirme sürecini yürüttüğü için Türkiye’deki brüt gelirinin binde biri kadar para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurulu, Twitter’ın tek kontrolünün SpaceX ve Twitter sahibi Elon Musk tarafından devralınması sürecinin 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 11. maddesi uyarınca resen incelemesini sonuçlandırdı.

Buna göre Kurul, bu unsuru esas alarak işlemin 4054 sayılı Kanun’un 7’nci maddesi ve 2010/4 sayılı Rekabet Kurulu’ndan İzin Gerektiren Birleşme ve Devralmalara İlişkin Tebliğ kapsamında izne tabi olduğuna karar vermiştir.

Kurul ayrıca, sürecin bir sonucu olarak aktif rekabeti önemli ölçüde azaltmak söz konusu olmadığı için sürece izin verilmesine karar verdi.

Kurul ayrıca, devralan konumunda bulunan Elon Musk’a, Kanun’un 16’ncı sayısında yer alan “İzne tabi birleşme ve devralmalar Kurulun izni olmaksızın yapılır” sözü uyarınca da teşekkür etti. 4054 Sayılı Rekabetin Korunması, söz konusu işlem Rekabet Kurulu’nun izni olmadan gerçekleştirildiğinden. 2022 yılı için Türkiye’de elde edilen gayri safi gelirin binde biri oranında idari para cezası verilmesine karar verildi. – ANKARA

habersaraykoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu