Yaşam

“Dans Adrenalin” Dünya Prömiyerini Yapıyor

İstanbul Devlet Opera ve Balesi – Çağdaş Dans Topluluğu MDTistanbul, 2023-2024 sanat dönemine beş modülden oluşan “Dans Adrenalini” programıyla başlıyor. Bu program, YARGICI’nın desteğiyle döngüsel tasarım, sürdürülebilirlik ve ileri dönüşüm ilkelerine dikkat çekerken, aynı zamanda yeni koreografilerle izleyiciye farklı bir deneyim yaşatmayı hedefliyor.

Programda; Önceki sezonlarda MDTistanbul’da çalışmış Koreli koreograf Dong Kyu Kim’in yeni eseri “Seni görüyorum”,MDTistanbul sanatçılarından Alper Marangoz’dan yeni eser “Bahar”değişen anlamıyla yeniden sergilenecek “Köz”Çalışması, topluluğun yeni koreograflarından Ferhat Güneş’in “RE-Side” adlı kısa filminin sahne uyarlamasıdır. “RESIDE/Rüyalar 3 Defa Görülmeli”ve birçok tanınmış dans topluluğunun koreografı İhsan Rüstem. “Anikka”Adlı yeni eseri.

Bu programda; Sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda hayata geçirdiği projelerle dikkat çeken YARGICI, Koreli koreograf Dong Kyu Kim’in “Seni Görüyorum” bölümüne destek verdi. Ayrıca daha önce kullanılmamış ürün ve kumaşlarını MDTİstanbul ile buluşturarak döngüsel tasarım disiplini ile “RESIDE/Düşler 3 Defa Görülmeli” ve “Seni Görüyorum” modüllerinin kostümlerinin hazırlanmasına katkıda bulunmuştur. Bu işbirliği “ileri dönüşümü” sağlamayı ve karbon ayak izini azaltmayı amaçlıyordu. MDTistanbul ve YARGICI’nın bu projesi, sürdürülebilirlik ve sanatın bir araya geldiği pahalı bir işbirliğiydi. MDTistanbul, daha önce gerçekleştirdiği birçok sosyal sorumluluk projesiyle çevre ve iklim duyarlılığını ön plana çıkarıyor. Dans AdrenaliniGecesine bu hassasiyetle yaklaşıyor.

Aydınlatma tasarımını Taner Aydın, kostüm ve dekor tasarımını ise Olcay Engin Kaymaz üstlendi. Dans Adrenalini, 4 Kasım 2023’te Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Sahnesi’ndeki prömiyerinin ardından 15-24 Kasım’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda, 28 Kasım’da AKM Tiyatro Sahnesi’nde, 2 Aralık’ta Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda ve yine AKM Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşacak. 12 Aralık’ta sahne. .

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu