Ekonomi

Coursera hisseleri, görünümün kaçırılmasının ardından %13 düştü

NEW YORK – Coursera Inc. (NYSE: COUR) hisseleri, şirketin analist beklentilerine kıyasla görünümünde önemli bir eksiklik olduğunu ortaya koyan ilk çeyrek mali sonuçlarını açıklamasının ardından %13 oranında keskin bir düşüş yaşadı.

Geçen yılın aynı döneminde 147,6 milyon $ olan gelirini %15 artışla 169,1 milyon $’a yükselterek yıla iyi bir başlangıç yapmasına rağmen, şirketin ikinci çeyrek ve tüm yıl için beklentileri konsensüs tahminlerinin altında kaldı.

Coursera, 31 Mart 2024’te sona eren ilk çeyrek için 0,01 dolarlık analist tahminini aşarak 0,07 dolarlık düzeltilmiş EPS açıkladı. Ancak bildirilen gelir, 170,43 milyon dolarlık konsensüs tahmininin biraz altında kaldı.

Şirketin net zararı bir önceki yıla göre -32,4 milyon $ veya gelirin -%21,9’undan -21,3 milyon $ veya gelirin -%12,6’sına geriledi. Coursera CEO’su Jeff Maggioncalda, çeyrek performansını yapay zeka kurs kataloğunun genişlemesine ve Coursera Coach ve Course Builder gibi yeniliklere bağladı.

İleriye bakıldığında, Coursera’nın rehberliği temkinli bir görünüme işaret etti ve ikinci çeyrek gelirinin 177,8 milyon dolarlık analist konsensüsünün oldukça altında, 162 milyon dolar ile 166 milyon dolar arasında olması bekleniyor. Şirket ayrıca 2024 yılı gelir beklentisini, 736,5 milyon dolarlık fikir birliğine kıyasla 695 milyon ila 705 milyon dolar olarak belirledi.

Coursera’nın CFO’su Ken Hahn, şirketin uzun vadeli büyüme girişimlerine yatırım yaparken işletme kaldıracını gösterme kabiliyetinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Şirketin tüketici segmenti, Profesyonel Sertifikalar ve AI kurslarına olan talep nedeniyle gelirde %18’lik bir artış gördü. Kurumsal segment %10 büyürken, derece segmentinde de %10’luk bir gelir artışı görüldü.

Finansal sonuçlara ek olarak Coursera, yeni bir yüksek lisans programı ve profesyonel sertifikalar sunmak için Google (NASDAQ:GOOGL) ve Unilever gibi şirketlerle ortaklıklar da dahil olmak üzere içerik ve kimlik bilgilerinde devam eden genişlemesinin altını çizdi. Şirket ayrıca çeviri girişimini genişletti ve müşterilerin özel kurslar oluşturması için yeni bir yazma aracı başlattı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu