Haber

Çin’in eski lideri Jiang Zemin yaşamını yitirdi

Eski Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Lideri Jiang Taban 96 yaşında hayatını kaybetti. Çin’in resmi haber ajanı Şinhua, “Üst düzey prestije sahip olağanüstü lider” ve “Büyük marksist ve büyük proleter devrimci” olarak tanımladığı Jiang Zemin’in “Çarşamba günü yerel saatle 12.30’da, lösemi ve çoklu organ yetmezliği sonucu öldüğünü” duyurdu.


Çin’in başkenti Pekin’de, Tiananmen Meydanı’daki öğrenci protestolarının ikonik fotoğrafı – (05.06.1989)Fotoğraf: picture alliance/dpa

1989 yılında, kimi kaynaklara nazaran yaklaşık 2 bin 600 kişinin hayatını kaybettiği, Çin’in başkenti Pekin’deki Tiananmen Meydanı protestolarının akabinde, devlet başkanlığı misyonunu selefi Zhao Ziyang’dan devralan Yer 2003’e dek bu makamda bulundu. 90’lı yıllarda ülkesinde yaşanan büyük değişime öncülük eden Yer, Çin’in süper güç olma yolunu açan lider olarak tanımlanıyor.

Devlet Başkanlığı’na geldiği 1989 yılında, ekonomik çağdaşlaşma sürecinin başında olan Çin, Zemin’in 2003’te bu misyondan ve Çin Komünist Partisiliderliğinden istifa ettiği periyotta Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) üyesi olmuş ve 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’na mesken sahipliği yapma hakkını elde etmişti.

Devlet Başkanlığı misyonundan ayrıldıktan sonra da, ülke idaresi üzerinde tesirli olduğu öne sürülen Jiang Taban evli ve iki erkek çocuğu babasıydı.

AFP / ET,BK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu