Ekonomi

Brent petrol kaç lira görüyor?

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda İşlemi 75.49 dolardan görüyor.

BRENT PETROL HAKKINDA

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent veya Brent Karışımı olarak da bilinir. Shell firması tarafından “Brent Kazı”isimlendirildi, %0,37 kükürt içerirbu da Brent Petrolün işlenmesinin daha kolay olduğu anlamına geliyor” kolza yağı”sınıfta olmasını sağlar.

Ham petrol işleyen rafineriler için düşük kükürtlü yani tatlı yağdan fuel oil veya motorin üretmek daha kolaydır. Bu bölgeden çıkarılan yağ tatlı ve hafiftir. Bu nedenle kolay rafinasyonundan dolayı akaryakıt ve motorin üretimine uygundur. Ayrıca denizden çıkarıldığı için direkt deniz üzerinden uzak bölgelere ulaşımını kolaylaştırır.

Petrolün fiyatı için nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı önemlidir. Daha ucuz ve üretimi daha hızlı olan daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrolün fiyatı arasında da fark vardır.

BRENT PETROL BİR VARİL KAÇ LİTREDİR?

SPK’nın internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol , 19,6 galon fuel oil, 10 galon mazot ve kalorifer yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır fuel oil, 1,7 galon LPG ve 7,6 galondiğer türevler üretilebilir.

Tüm ham petroller eşit değildir.

KAYNAK: NTV | HABER7

haber-demirkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu