Ekonomi

Borsa İstanbul’dan yeni adım! Kurumsal sermaye piyasası oluşturuldu

Büyüme potansiyeli olan şirketlerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak ve büyümelerine katkı sağlamak amacıyla Borsa İstanbul bünyesinde “girişim sermayesi piyasası” oluşturulmuştur.

Bu pazar ile; Halka açık olmayan ancak önümüzdeki dönemde halka arz etmeyi planlayan şirketlerin finansmana erişiminin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada; Halka arza hazır olmayan ancak gelecekte halka arz yapmak isteyen şirketlere yönelik bu piyasa ile şirketlerin büyümek için ihtiyaç duydukları finansmanı nitelikli ve kurumsal yatırımcılara hisse senedi ihraç ederek ancak sermaye yoluyla sağlayabilecekleri bilgisi verildi. arttırmak.

SPK ONAYI GEREKLİ OLACAK

Yeni oluşumla ilgili aktarılan bilgilere göre şirket, izahnamenin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylanmasının ardından hisselerini nitelikli ve kurumsal yatırımcılara satacak.

“PAYLAR SADECE NİTELİKLİ VE KURUMSAL YATIRIMCILAR ARASINDA SATILACAKTIR”

Aktarılan bilgilere göre, bu paylar “Girişim Sermayesi Piyasası”nda sadece nitelikli ve kurumsal yatırımcılar arasında işlem görecek.

“ŞİRKETLERİN KURUMSALLAŞMASINA KATKI”

Borsa İstanbul’un uygulamaya yönelik yeni açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Şirket bu piyasada işlem görmeye başladığında halka açık hale gelecek ve Sermaye Piyasası ve Borsa düzenlemelerine tabi olacaktır. Böylece bu piyasada bir süreç görmek kurumsal yatırımcıların da desteği ile şirketlerin kurumsallaşmasına katkı sağlayacaktır. Gerekli kurumsallaşma adımlarını tamamlayan ve yatırımlarını yaparak büyüyen şirketler halka arza hazır hale gelecek ve bu kez hisselerini halka arz etmek için başvuru yapabilecek. Bu pazar sayesinde firmalar daha erken finansman bulma imkanına kavuşacak, büyümelerini ve kurumsallaşmalarını daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştireceklerdir.

BORSA’DA İŞLEM GÖREN ŞİRKET SAYISI 500’Ü AŞTI

Öte yandan 2021 yılı başında 394 olan Borsa’da işlem gören şirket sayısının bugün 501 olduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu