Haber

Biden’dan yeni gaf: Macron ve ülkesinin kafası karıştı

ABD’de bu yıl kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Başkan Joe Biden’ın sağlık durumuna ilişkin tartışmalar, yaptığı bir hatayla yeniden gündeme geldi. Biden, Pazar günü yaptığı konuşmada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterrand’la karıştırdı ve ülkesinden Almanya olarak bahsetti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Las Vegas’ta düzenlenen bir kampanya etkinliğinde konuşan 81 yaşındaki Biden, üç yıl önce Macron’la yapılan G7 toplantısında yaşadığı bir anekdotu anlattı. 2021 yılında İngiltere’de düzenlenen zirvede yaptığı konuşmada “Amerika geri döndü” ifadesini kullandığını hatırlatan Biden, “Ve Almanya’dan… yani Fransa’dan Mitterrand bana baktı ve dedi ki… ne…, neden… ne kadar süre sonra geri döndün?”

1996 yılında hayatını kaybeden François Mitterrand, 1981-1995 yılları arasında Fransa’nın cumhurbaşkanıydı. Biden’ın isimleri karıştırdığı konuşmanın videosu sosyal medya platformlarında binlerce kez izlendi ve paylaşıldı.

Geçmişte de benzer hatalar yapan Biden, bir ay önce vefat eden kongre üyesi Jackie Walorsk’a Eylül 2022’de seslenerek, “Jackie, burada mısın? Jackie nerede? “Muhtemelen burada olacağız” dedi. Geçtiğimiz yılın nisan ayında yaptığı bir konuşmada Biden, Yeni Zelanda’nın All Blacks ragbi takımı ile İrlanda savaşına katılan İngiliz askeri gücü Black and Tans’ın isimlerini karıştırmıştı.

TRUMP AYRICA HALEY’İ PELOSİ İLE KARIŞTIRDI

Biden’ın selefi eski Donald Trump da geçen ay benzer bir hata yaparak partideki rakibi Nikki Haley’nin isimlerini Nancy Pelosi ile karıştırmıştı. 77 boyutlu Trump’ın bu hatası, Haley’nin kampanya konuşması sırasında Trump’ın zihinsel yeteneklerini sorgulamasına yol açtı.

Başkan Biden da sosyal medya hesabından Trump’la dalga geçerek, “Nikki Haley ile her konuda aynı fikirde değilim ama şu konuda hemfikiriz: O, Nancy Pelosi değil.”

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu