Ekonomi

Belirsizlik ortamında Hindistan tahvilleri küresel yatırımcılar için cazibesini koruyor

Son seçim sonuçlarının politika belirsizliğine yol açmasına rağmen, fon yöneticileri Hindistan devlet tahvillerine yönelik olumlu bakış açısını koruyor ve yabancı yatırımcıların ilgisinin devam edeceğini öngörüyor. Başbakan Narendra Modi liderliğindeki ittifakın beklenenden daha az bir farkla kazanması finansal piyasalar üzerinde anlık bir etki yarattı ve hisse senetleri, tahviller ve rupi düşüş yaşadı. Ancak yabancı yatırımcılar, popülist harcamaların artması ve reformların yavaşlaması potansiyelinden etkilenmeyerek Salı günü tahvil alımlarını sürdürdü.

abrdn’de Asya devlet borçları başkanı olan Kenneth Akintewe, piyasadaki ani tepkilerin yatırımcıların riske maruz kalma oranlarını artırmaları için cazip bir fırsat sunabileceğini belirtiyor. Akintewe, Hindistan’ın mali temelinin beklenenden daha güçlü olduğuna ve seçim sonuçlarının tahvil piyasası için olumlu gidişatı önemli ölçüde değiştirmeyeceğine inanıyor.

Bank of America’nın Asya döviz ve kur stratejisi eş başkanı Adarsh Sinha da seçim sonrası popülist harcamalarda ani bir artış olasılığını küçümsüyor. Sinha, Hindistan’ın cari mali yıldaki mali açığının GSYH’nin %5’i civarında, bütçe hedefi olan %5,1’in biraz altında olacağını tahmin ediyor. Sinha, Hindistan’ın 10 yıllık tahvil getirisinin 2024 yılı sonuna kadar %7’ye düşebileceğini öngörüyor.

Hindistan tahvillerinin bu ay içinde JPMorgan’ın gelişmekte olan piyasa borç endeksine dahil edilmesinin getiri istikrarına katkıda bulunması bekleniyor. Bu beklenen ekleme, uzun vadeli yurtiçi ve yurtdışı alıcılardan gelen tutarlı taleple birleştiğinde, tahvil getirilerindeki Pazartesi gününe kadar olan düşüş eğilimine katkıda bulundu.

Bank of America’dan Sinha, ileriye dönük olarak Mart 2025’e kadar Hindistan tahvillerine 21 milyar dolarlık pasif giriş öngörüyor. Straits Investment Management’ta fon yöneticisi olan Manish Bhargava, Hindistan’ın sağlam uzun vadeli büyüme beklentilerini devlet tahvillerine orta vadeli girişler için bir mıknatıs olarak göstererek, devam eden çekicilik duygusunu tekrarlıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu