Ekonomi

Bayram ve PPK baş döndürdü

Birol BOZKURT

Borsa İstanbul’da hem Merkez Bankası’nın faiz kararının yarattığı belirsizliğin hem de Kurban Bayramı öncesi yatırımcıların nakde yönelme eğiliminin hakim olduğu görülüyor. Bu belirsizlik fiyatlara da yansıyor.

Uzmanlar, Borsa İstanbul’da 5.550 seviyesinin direnç olarak öne çıktığını ve 5.180 seviyesinin aşağı yönlü hareketler için temel oluşturacağını söylüyor. 5 bin 550’nin üzerinde kapanışlarda yeni rekor denemeleri olabileceğini söyleyen uzmanlar, 5 bin 200’ün kırılması halinde satışların hız kazanabileceğine dikkat çekiyor. Piyasa uzmanları, borsanın yıl sonuna kadar 6.000 puanı aşmasını bekliyor.

“Faiz yılı yüzde 30 ile kapattı”

Merkez Bankası kararıyla piyasayı yüzde 15-40 bandına çıkarmak için geniş bir yelpaze olduğuna işaret eden A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, “Bu geniş bir belirsizlik aralığı demek. Beklentimiz bunu yüzde 20’ye indirmek.

Temmuz ve Ağustos aylarında 500 baz puanlık bir faiz artışı daha bekliyorum. Böylece siyasi faizin yılı yüzde 30 ile kapatmasını bekliyorum. Bu adımları borsada, özellikle BİST-30 endeksinde bir yükseliş maratonunun başlangıcı olarak görüyoruz. Havayolları, otomotiv ve bankacılık departmanlarının öncülüğünde borsada yükseliş olabilir. Mevcut durumda 6 bin 250 hedefimizi koruyoruz.”

“5 bin 550 direnci aşılırsa yükseliş başlar”

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, bu toplantıda siyasi faizin yüzde 25’e çıkmasını öngördüklerini belirterek, “Teknik olarak olası bir faiz artışının bankacılık şubesi açısından olumlu yorumlanmasını bekleyebiliriz.

Kurum olarak endeks için yıl sonu varsayımımız 6.300 puan. Önümüzdeki hafta bayram tatili, vadeli işlem sözleşmelerinin bitiş tarihinin yaklaşması piyasalarda tedirgin bir fiyatlamaya neden oluyor. Teknik olarak 5.000 puan dayanak noktası olarak görülebilir. Buna rağmen tepede 5 bin 500 direnç varken, bu direncin üzerindeki kapanışlarda 5 bin 730 direncine doğru hareket bekleyebiliriz” dedi.

“Ortodoks politikalara dönüş borsayı etkiliyor” Piyasaların uzun süredir faiz kararını beklediğini ifade eden Dinamik Yatırım Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, “Faiz oranının düşmesinin yanı sıra kararın yeni yönetimin alacağı ilk karar olması, ortodoks politikalara dönüşün sinyallerini sık sık dile getiriyor.

Bunun piyasalardaki geri çekilmede önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz. Borsamızdaki değer kaybının yan sebeplerinin yaklaşan tatil günleri ve kredi işlemlerinde faiz artışları olduğunu düşünüyoruz.”

Faiz kararını piyasanın yakından takip ettiğini söyleyen Çet Yatırım İç Piyasalar Uzmanı Emre Ökten, “Bu kararı beklerken risk almak istemeyenler durumlarını azaltıp, endeksin düzeltme hareketine yönelirler. 26 Mayıs’tan beri yükselişte olan bu satışı da destekledi, “Piyasa oranın yüzde 20 olmasını bekliyor” dedi.

Fed fiyatlandırması altında

Altın, ABD ve Avrupa merkez bankalarından gelen yeni faiz artırımlarının yapılabileceği mesajlarıyla düşüşünü sürdürdü ve inançlı varlıklara talep azaldı. Pazartesi günkü yüzde 0,4’lük düşüşün ardından altın, büyük merkez bankalarının daha fazla para sıkılaştırmasına yönelik beklentiler ve güvene dayalı varlıklara olan talebin azalmasıyla düşüşünü sürdürdü.

Kıymetli metal, fiyatları destekleyecek yeni bir katalizör bulunmaması nedeniyle Mayıs ayında rekora yakın bir seviyeden düştükten sonra 1.940-1.980$ gibi dar bir aralıkta işlem gördü. Spot altının onsu 1.952 dolardan işlem görüyor. Ons altın ve orta banka Dolar/TL kuru üzerinden yapılan hesaplamalara göre gram altın 1.483 TL’den alıcı buluyor.

Moody’s TCMB için faiz tahminini açıkladı

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yayımladığı raporda, Merkez Bankası’nın politika faizini mevduat faizlerine yaklaştırarak politika faizini yüzde 25-30’lara indirmesinin beklendiği belirtildi. Kurum, Türkiye’de ekonomi politikalarında beklenen değişikliğin gerçekleşmesi durumunda kredi notu açısından olumlu olacağını belirterek, politika faizinin mevduat faizlerine yaklaşmasını beklediğini açıkladı. Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yayınlanan raporda, “İzlenirse ortodoks, kurallara dayalı ve öngörülebilir bir politikaya geçiş kredi notu için tartışmasız olumlu olacaktır.”

Hazine ihalesine ilgi olumsuz

Hazine ve Maliye Bakanlığı iç borçlanma programına Haziran ayında 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvillerle devam etti. İhalede fiili bileşik faiz oranı eksi yüzde 1,72 idi. İhalede teklif bedeli 8.95 milyar lira olurken, 2 milyar liralık net satış gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, 6 ayda bir yüzde 0,00 reel kupon ödemeli 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli devlet tahvilinin yeniden ihraç edilmesi öncesi piyasa yapıcıların 2,1 milyar TL’lik teklifine karşılık 750 milyon TL’lik satış gerçekleştirdi. Bu tahvil, müzayededen önce halka satılmadı.

gunyuzuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu