Haber

Bakan Özhaseki’den Türk dünyasına açık çağrı

ANKARA (İGFA) – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 2. Türk Dünyası Meteoroloji Forumu’nda konuştu. Türk Dünyasına açık davette bulunan Bakan Özhaseki, “‘Birliğimiz gücümüzdür’ diyerek, Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında Türk Dünyası Meteoroloji Birliği’nin kuruluşunu gerçekleştireceğimizi düşünüyorum.”

Bakan Özhaseki’nin Azerbaycan’daki ilk durağı şehitlikler oldu.

Bakan Özhaseki, Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile 20 Ocak şehitlerinin naaşlarının defnedildiği Bakü Şehitler Sokak’ı ziyaret ederek çelenk koydu ve dua etti. Daha sonra 2. Türk Dünyası Meteoroloji Forumu’na katılan Bakan Özhaseki, Şair Bahtiyar Vahapzade’nin “Dinimiz bir, dilimiz bir. Ayımız bir, yılımız bir. Konuşmasına “Aşkımız bir, yolumuz bir” şiirinin sözleriyle başladı. Bakan Özhaseki, “Şunu da ifade etmek isterim ki, Türkiye olarak bundan sonra Türk dünyasında her türlü siyasi, askeri, ekonomik ve sosyal faaliyetlerde bulunacağız, birlik olacağız, destek vereceğiz ve sahip çıkacağız. sonuna kadar yanınızdayız.”

“DEPR SIRASINDA BİZE YARDIMCI OLAN TÜM KARDEŞLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Bakan Özhaseki, 6 Şubat depreminde imdada ilk yetişen ülkelerden biri olan Azerbaycan’a teşekkür ederek, Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin en değerli örneklerinden birini sergilediklerini söyledi. 6 Şubat depremlerinin büyük bir sınav olduğunu belirten Bakan Özhaseki, “6 Şubat’ta 9 saat arayla 2 büyük deprem yaşadık. 18 ilimiz bundan etkilendi. Toplamda 680 bin konut ve 170 bine yakın ticari alan kullanılamaz hale geldi. Hep birlikte Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu zorluğu aşmak için büyük bir mücadele verdik. Ama yanımızda ilk gördüğümüz ülkeler Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Macaristan oldu. Yardımlarımıza gelen tüm kardeşlerimize teşekkür ediyorum. “Bu bizim için büyük bir mutluluktur ve Türk Dünyasının Türkiye ile birlikte, tek millet olduğunu gösteren çok değerli bir örnektir” dedi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLE BİRLİKTE MÜCADELE ETMELİYİZ”

İklim değişikliğiyle mücadele konusuna da değinen Bakan Özhaseki, “Son dönemde iklim değişikliğinin yangınlar, kuraklık gibi çok somut örneklerini görüyoruz. Bilimsel araştırmalara göre dünyanın sıcaklığı son 150 yılda 1,1 derece arttı. İki derece arttığında muhtemelen gıda krizi ve göç başlayacak. Eğer 3 dereceye çıkarsa dünya yaşanmaz hale gelecek. Hepimiz bunun farkındayız. Bu nedenle birlikte büyük bir mücadele vermemiz gerekiyor” dedi. Sanki konuşuyordu.

“100 MİLYON METREKARELİK MİLLET BAHÇESİ HEDEFİMİZ”

İklim konusunda yapılan çalışmaları anlatan Bakan Özhaseki, “Bir taraftan Paris İklim Anlaşması’na taraf olduk. Sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz. Bir yandan Ulusal Eylem Planını ortaya koyarak bunu takip ediyoruz. Bir taraftan İklim Kanununu hazırladık. Bu arada başlattığımız millet bahçeleri projemizde 100 milyon metrekare millet bahçesi oluşturma hedefimiz var. Lavabo alanlarımızı artırıyoruz. “Denizlerimizi temizliyoruz” dedi.

Bakan Mehmet Özhaseki, Sıfır Atık hareketini 7 yıl önce başlattıklarını belirterek, “Sıfır Atık projesini Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan’ın üstlenmesiyle yeni bir alan kazandı. Şu anda 2017 yılında sadece 13 Ülkemizdeki çöplerin yüzde 35’i geri dönüştürüldü, yüzde 35’i ise geri dönüştürüldü.” “20’ye çıktık. Bu dönemde 6-7 yılda elde ettiğimiz toparlanma 3,5 milyar dolar civarında. 432 milyon ağacı kesilmekten kurtardık” dedi.

Türk Dünyasına açık davette bulunan Bakan Özhaseki, “‘Birliğimiz gücümüzdür.’ Bunu söyleyerek Türk Devletleri Teşkilatı çatısı altında Türk Dünyası Meteoroloji Birliği’nin kurulmasını başarabileceğimizi düşünüyorum.Bu anlamda Türk devletlerinin kendi gönül coğrafyamıza hakim olduğu ülkelerimize net bir duyuru yapıyorum. Elimizde ne kadar imkan varsa, yetenek, bilgi, birikim ve bazı varlıklarımızı da sizlerle paylaşmaya hazırız. Bu konuda işbirliğine her zaman açığız. “Sizden gelecek her teklife sonuna kadar destek vereceğiz” dedi. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu