Ekonomi

Bakan Nebati: Otomotivde ÖTV indirimi gündemde değil

Otomotiv branşında özel tüketim vergisinde (ÖTV) indirim beklentisi canlılığını korurken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati gündemde böyle bir çalışmanın olmadığını belirtti.

Yeni Yüzyıl İzmir Ekonomi Kongresi’nin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nebati, şu anda otomotivde ÖTV indiriminin gündemde olmadığını ve Bakanlık olarak çalışmadıklarını söyledi.

Nabati, enflasyon ve bütçe performansından dış ekonomik ilişkilere kadar birçok konuda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, önümüzdeki yıl yapılacak seçimlere rağmen Türkiye’nin bütçe disiplininden asla taviz vermeyeceğini belirterek, yılı bütçe açığının milli gelire oranı için hedeflenen yüzde 3,4’ün üzerinde bir performansla kapatmayı beklediklerini söyledi.

Bir yıllık performansı Türk Ekonomik Modeli’ne uygun olarak değerlendiren Nebati, “Enflasyon dışında hedeflerimizin üzerindeyiz. Bizi yoran tek şey enflasyon. Bu ay inşallah yıl sonunda enflasyon hedefimiz olan yüzde 65 bandında yılı kapatacağız.” söz konusu.

Enerji fiyatlarındaki gerilemeye dikkat çeken Bakan Nebati, “Konteyner maliyetlerinin normalleşmeye doğru gittiği, beklentilerin kırıldığı ve döviz fiyatlarında oynaklığın olduğu bir ortamda, önümüzdeki yıl enflasyonda beklentimiz hızlı bir düşüş eğilimi izlemesidir” dedi. minimize edilir.” söz konusu.

“BAE, Katar, Kuveyt ve diğer ülkelerle görüşme halindeyiz”

Suudi Arabistan ile gelişen ilişkilere değinen Nabati, “Mart ayında iş dünyamızla Suudi Arabistan’a giderek ilişkileri hızlandırmak ve hızlandırmak için adımlarımızı atmış olacağız. Sadece Suudi Arabistan ile değil, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt ve diğer ülkelerle de bağlantılarımız ve müzakerelerimiz aynı şekilde devam ediyor. Hem İsrail ile normalleşme hem de Akdeniz’deki ülkelerle ve Avrupa Birliği ile olan bağlarımız, önümüzdeki dönemin sadece Körfez ile sınırlı kalmayacağını ve kapsamlı olacağını gösteriyor.” dedi.

Bölgede güçlenen ikili çıkarlar sayesinde kredi finansman takviyesinin sorunsuz gerçekleştiğini belirten Nebati, Körfez’den takas şeklinde değil depo hesabı şeklinde geldiğini söyledi.

“Yeni KGF paketinin takvimi belli oldu”

Hazine destekli KGF paketiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, takvimin netleştiğinin altını çizerek, toplamda 14 başlıktan oluşan KGF paketinin detaylarını önümüzdeki hafta paylaşacaklarını, Ocak ayının prestijiyle açılışını yapacaklarını söyledi. kredilerin amaçları dışında kullanılmasına asla izin vermeyeceklerini beyan ederler. Aynı zamanda yeni KGF paketi ile işverenlere EYT kapsamında kıdem tazminatı matrahı verileceğini söyledi.

“Emlakta yeni modelin detayları paylaşılacak”

Önümüzdeki dönemde gayrimenkule yönelik özgün bir modelin detaylarını paylaşacaklarını belirten Bakan Nebati, çalışmaların orta ve dar gelirli kesimin konuta erişimine yönelik bir zeminde yürütüldüğünü bildirdi.

Daha önceki konut kredisinde 105 bin mükellefi inceleyerek gereğini yaptıklarını belirten Nebati, “Buradaki çalışmalarımızı bitirmeden önce tamamen emlak piyasasına odaklandık. Herhangi biri spekülatif veya manipülatif işlem yaparsa, hepsinin bilgisi ve kayıtları takibimizdedir. çok yakından takip ettik. Manipülasyona asla izin vermeyeceğiz. “Herkesin verilerini izliyoruz” dedi.

“EYT olarak gerekli desteği vermeye hazırız”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, “EYT ile ilgili Çalışma Bakanlığımızla görüşmelerimiz oldu. Bütçe tarafında güçlü olacağız. Üretimin etkilenmemesi için gereken her türlü desteği vermeye ve gerekli adımları atmaya hazırız.” söz konusu.

“KKM’nin en büyük başarısı döviz ağırlığının yüzde 50’nin altına inmiş olması”

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Döviz Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarındaki sürenin 2023 yılı sonuna kadar uzatıldığını hatırlatan Nebati, “KKM, finansal araçların önemli bir parçası. Mevduattaki tutar son iki aydır sabit kalmıştır. Anlattığımız gibi ülkeye katkısı maliyetinden çok daha fazla. Hazine’ye 91,6 milyar lira maliyeti var ama son iki ayda kur oynaklığının azalmasıyla birlikte Hazine’ye bu konuda bir yük kalmıyor. En önemli katkı ise yüzde 70’lere varan artış gösteren döviz ağırlığının yüzde 50’nin altına düşmüş olması. Bu gerçekten bir başarı işareti.” söz konusu.

kayıtsız mesajla ilgilen

Bakan Nebati, yılda 200-250 bin civarında denetim ve kontrol yapılırken bu yıl 1 milyonu geçtiğini söyledi. Nebati, “Yıl sonuna kadar 1,1 milyonu aşmış olacağız” dedi.

Kayıt dışı çabayla ilgili konuşan Bakan Nebati, “Gelir İdaremizin yaklaşık 1.5 milyar liralık teknolojik altyapısını yenilemek için adımlar atıyoruz. Kayıt dışı yaşayan toplumun tüm kesimlerine değinmeme izin verin. Çok az zamanınız kaldı. İlgili adımları atıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu