Ekonomi

Avrupa’da Doğal Gaz Fiyatları Grev Belirsizliği Nedeniyle Yükseldi

Avustralya’daki sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesislerinde grev olmaması nedeniyle Avrupa’da doğal gaz fiyatları Eylül vadeli işlem sözleşmelerinde yüzde 15 arttı.

Avrupa’nın en derin derinliğe sahip Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de dün eylül ayı vadeli işlem sözleşmelerinde megavat saat başına gaz fiyatı 34,4 avrodan kapandı.

Bugün megavat-saat başına 35,7 avrodan başlayan fiyatlar, gün içinde dünkü kapanışa göre yüzde 15 artarak 39,4 avroya yükseldi.

Avustralya’daki LNG tesislerinde çalışanların daha iyi çalışma ve ücret koşulları için grev olasılığı ve arzın kesintiye uğramasına ilişkin endişelerin artması fiyatların yükselmesinde etkili oldu.

Avrupa’da fiyatlar, grev haberlerinin geçen hafta ortasında patlak vermesinden bu yana dalgalı bir seyir izliyor.

Avustralya dünyanın en büyük LNG ihracatçısı

Avustralya, geçtiğimiz yıl 80,9 milyon ton LNG ihracatıyla dünyanın en büyük ihracatçısı olurken, dünya LNG ticaretinde yüzde 20,1’lik paya sahip.

Ülkedeki Chevron ve Woodside Energy Group şirketleriyle ilgili grev riski taşıyan Gorgon, Wheatstone ve North West Shelf tesisleri, 40,8 milyon ton ile Avustralya’nın toplam LNG ihracat kapasitesinin yarısını ve dünya LNG ticaret hacminin yüzde 10’unu oluşturuyor.

Avustralya’nın Avrupa’ya doğrudan LNG arzı sınırlı olsa da, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan sonra Rusya’nın kıtaya gaz arzının önemli ölçüde azalması, Avrupa’nın LNG ithalatına bağımlılığını artırdı.

Bu nedenle küresel LNG piyasalarındaki arz kaygıları Avrupa’daki gaz fiyatlarını doğrudan etkilemekte ve mevcut riskler fiyat dalgalanmalarına neden olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu