Ekonomi

Angola merkez bankası 2024’te kwanza istikrarı görüyor

Angola Merkez Bankası Başkanı Manuel Tiago Dias, ülkenin para birimi kwanza’nın yıl boyunca göreceli istikrarını korumasının beklendiğini belirtti.

Kısa süre önce verdiği bir mülakatta Başkan Dias, mevcut tüketici fiyat enflasyonu tahmininin 2023’te %20’den ve Mart ayında %26,09’dan yılsonunda %19’a gerilediğini ancak bu tahminin yukarı yönlü revize edilme olasılığının bulunduğunu vurguladı. Olası revizyon, akaryakıt fiyat sübvansiyonlarındaki herhangi bir değişikliğe yanıt olarak gerçekleşebilir ve bu da şu anda öngörülenden daha yüksek enflasyon oranlarına yol açabilir.

Başkan Dias bu tahminleri Washington’da düzenlenen Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası bahar toplantıları çerçevesinde ele aldı. Dias, Angola da dahil olmak üzere birçok Afrika ülkesinin yakıt sübvansiyonlarının yüksek maliyetleri konusunda karşılaştığı zorluklara dikkat çekti.

IMF’ye göre Angola geçen yıl yakıt sübvansiyonlarına yaklaşık 1.9 trilyon kwanza (2.3 milyar dolar) ayırdı ki bu rakam sosyal programlara harcanması öngörülen miktarın %40’ından fazlasına tekabül ediyor.

Geçen yıl kwanza’nın dolar karşısında önemli ölçüde değer kaybetmesine ve yaklaşık %40 oranında düşmesine rağmen, Merkez Bankası Başkanı mevcut piyasa koşullarında para biriminin istikrarına olan güvenini dile getirdi. IMF ve yatırımcılarla yaptığı görüşmelerde Angola’nın esnek döviz kuru rejimine olan bağlılığını bir kez daha teyit etti.

Başkan Dias ileriye dönük olarak hem küresel ekonomik eğilimleri hem de yerel göstergeleri yakından takip ediyor. Yüksek petrol fiyatlarının önümüzdeki çeyrekte de güçlü ihracat gelirlerini desteklemeye devam edeceğini öngörüyor.

Döviz piyasasında beklenen döviz arzının aylık 600 milyon dolar civarında olması öngörülüyor. Ancak hükümetin özel müdahaleleri olması halinde bu arz seviyesi artabilir ve potansiyel olarak enflasyonun yavaşlamasına katkıda bulunabilir.

Angola Merkez Bankası, Mart ayında ana faiz oranını 100 baz puan artırarak %19 olarak belirledikten sonra Mayıs ayındaki bir sonraki para politikası toplantısına hazırlanıyor. Bu toplantının sonucu, ekonomik manzarayı ve merkez bankasının parasal istikrarı koruma yaklaşımını daha da etkileyebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu