Haber

ABD’nin 2022 Mali Yılında Yabancı Ülkelere Silah Satışı Arttı

ABD Dışişleri Bakanlığı ABD’nin açıkladığı verilere göre 2022 mali yılında yabancı ülkelere silah satışı önemli ölçüde arttı. Bakanlık, bu artışın esas olarak ABD’nin Rusya ile ihtilaf halinde olmasından kaynaklandığını söylüyor. Ukrayna‘ ye askeri desteğinin bir parçası olarak gerçekleştiğini savundu.

Verilere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanan eyaletten eyalete yabancı askeri satışların toplam değeri, 30 Eylül 2022’de sona eren 12 aylık dönem olan 2022 mali yılında 51,9 milyar dolara ulaştı. Bu, öncekinden yüzde 49,1’lik bir artışı temsil ediyor. Bir önceki mali yılda 34,8 milyar dolarlık satış.

Çarşamba günü yayınlanan bir basın açıklamasında ABD Dışişleri Bakanlığı, 2022 mali yılı sonu itibarıyla savunma ticari faaliyetlerini yürütecek 14.445 kuruluşun Savunma Bakanlığı Ticari Kontroller’e kayıtlı olduğunu bildirdi, bu da 2021 mali yılına kıyasla hafif bir artış anlamına geliyor.

“Silah transferleri ve savunma ticaretinin ABD dış politikasının önemli araçları olduğunu” öne süren ABD Dışişleri Bakanlığı, silah ticaretindeki artışın nedeninin, Ukrayna ile Rusya arasında devam eden çatışma sırasında ABD’nin Ukrayna’ya her zaman askeri yardım sağlaması olduğunu savundu.

Savunma Bakanlığı’nın Çarşamba günü yaptığı son güncellemeye göre, ABD, 24 Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna ihtilafından bu yana Ukrayna’ya 27,1 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı sağladı.

2022 silah satışı rakamları, Dışişleri Bakanlığı’nın Kongre’ye bildirdiği potansiyel anlaşmalara atıfta bulunuyor ve nihai satış anlamına gelmiyor. Bu nedenle, Kongre belirli süreçleri reddedebilir ve idareden ek müzakereler yapmasını isteyebilir.

Bu satışların yapıldığı hedef ülkeler arasında ABD’nin Avrupa’daki müttefikleri ve ortakları yer alıyor. ABD silahlarına olan talep, başta NATO ülkeleri olmak üzere Asya-Pasifik ve Orta Doğu bölgelerinde muazzam bir artış göstermiştir.

xinhua Haberler Ajans muhabirleri Washington DC’den bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu