Haber

4 Ton Uyuşturucu Adliyede Kayıp: Parayı Kasaya Kim Kattı?

Van Erciş Adliyesi’nde çalışırken önce ‘zimmete para geçirme’ suçundan tutuklanan ve ardından başarı belgesi verilen Metin Zeytun’a toplam 744 bin 565 TL, 100 dolar ve 4 bin 700 euroyu zimmetine geçirdiği ortaya çıktı. Adliyede sahte belgelere imza atan 6 savcı “görevi kötüye kullanmak” suçundan beraat etti.

‘Emanetten yaklaşık 30 kilo uyuşturucu alıp sattım’

Van Erciş Adliyesi’ndeki skandallar zincirinde yeni bir gelişme yaşandı. Erciş Adliyesi’nde İdari İşler Müdürü olan Metin Zeytun, 20 Nisan 2019’da polis tarafından düzenlenen operasyonda adliyede tutulan 16 kilo uyuşturucuyu çıkarıp satışa çıkarırken yakalandı. Operasyonun ardından soruşturma genişletilirken, Zeytun’un adliyenin adı geçen nezarethanesine teslim edilen malzemeleri yıllardır gizlice sattığı belirlendi. Tutuklu yargılandığı mahkemece yargılanan Metin Zeytun, mahkemede hatasını itiraf etti, “Adliye hesabından normalde param yokken internet bankacılığı yetkim olduğu için kendime havale yapıyordum. Sonra bu jetonlarla bahis oynuyordum. Paranın Hazine’ye gitmesi için çekilmesi gerektiğini söyleyen belgeleri imzalatıyordum. Başsavcılık parayı finansa yatırdığımı düşündükleri için bana bunu hiç sormadı. Sözleşmeli personelin maaşlarını hesaba yatırdıktan sonra ihtiyacım olduğu için kendi hesabıma aktardım ve kullandım. Kasadan 30 kilo uyuşturucu çıkarıp sattım.”dedi.

Sanıklardan adliyede çaycı olan Metin Demez, savunmasında Zeytun’u suçlayarak, “Ben onun emrinde çalışan ve 3 amiri tarafından yönetilen bir tutukluyum. Bize her türlü işi yaptırdılar. Metin Zeytun’un gözaltındaki uyuşturucu madde ile arabadaki poşetleri takas ettiğini bilmiyordum. Bu kişi 2011 yılından bu yana 4 tona yakın uyuşturucuyu adliyeden çıkardı. Bunu yaparak para kazandı.”

Sahte belgelere imza atan 6 savcı beraat etti

Kendisine yardım ettiği belirlenen Zeytun ve Metin Demez, Hakan Gümüştaş, Halit Tekçe hakkında. uyuşturucu veya uyarıcı madde kaçakçılığı veya tedariki”, “zimmete para geçirme”Ve “resmi bölgede kamu görevlisinin sahteciliği”Suçlar için 30 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Yargılama sürecinde düzenlenen bilirkişi raporunda nezarethanede bulunan 3 ton uyuşturucu maddenin imha edildiği belirlenirken, Bölge Yargıtay, 2011 yılından bu yana Erciş Adliyesi’nde görev yapan adı geçen 6 nezaret savcısı hakkında dava açtı. 2011 ve uydurma belgelere imza attığı belirtildi. ‘suistimal etmek’suçtan dava açıldı. ‘Gücü kötüye kullanmak’Suçtan yargılanan altı savcı beraat etti.

Bilirkişi heyetinin ikinci ek raporu açıklandı

Onedio’nun ulaştığı bilirkişi heyetinin ikinci ek raporunda, Metin Zeytun’un adli nezarethaneden zimmetine para geçirdiği ortaya çıktı.

Hazırladığı raporda yer alan bilirkişi heyeti, 3 torbada 19 büyük dosyadan oluşan belge, kayıt ve belgeleri inceleyerek, Sanık Metin Zeytun’un internet bankacılığı yapma yetkisi olması nedeniyle, boyanın; maaş, ekspertiz, emanet hesaplarından toplamda 744 bin 565 TL, 100 dolar ve 4 bin 700 Euro’yu zimmetine geçirdi şu sonuca vardıkbelirtti.

‘Yaklaşık 4 ton uyuşturucu maddenin çıkarıldığı olayda sadece müvekkilin sorumluluğuna gitmek mümkün değil’

Metin Zeytun’un avukatı Cihad Sargut, davayla ilgili konuştu. ”Dosyada yer alan bilirkişi raporu ve müvekkil beyanları ile tespit edildiği üzere emanet hesaplarından müvekkil hesabına para girişi olmuştur. Müvekkil, soruşturmanın ilk aşamasından itibaren bu hususlara ilişkin ayrıntılı açıklamalarda bulunmuş ve soruşturma süreçleri bu açıklamalar doğrultusunda yürütülmüştür. Ancak bu konuya dikkat çekmek isteriz. Bu olay nedeniyle yaklaşık 4 ton uyuşturucu maddenin çıkarıldığı adı geçen emanetten müvekkilin tek başına sorumlu tutulması mümkün değildir. Müvekkil, eylemleri kapsamında yaklaşık 30 kg uyuşturucu madde açığa çıkardığını itiraf etmektedir. Kalan kısmın kimler tarafından ve ne şekilde çıkarıldığı henüz belirlenemedi. Cumhuriyet savcılarının beraatleri de maddi gerçeğe ulaşmayı imkansız hale getirdi. Müvekkil hakkındaki yargılama devam etmektedir.”söz konusu.

haber-tarakli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yenimahalle Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu